Kolejny hrubieszowski protest samochodowy – ZDJĘCIA, WIDEO

Dzisiaj – w 39 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, na ulicach Hrubieszowa odbył się kolejny samochodowy protest.

Reklamy

Protestowano, solidaryzując się ze Strajkiem Kobiet, przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego zakazującej aborcji z powodu ciężkiej wady płodu oraz decyzjom rządu w sprawie irracjonalnego nakazu zamykania działalności niektórych branży. Protest był również poparciem młodzieżowego strajku klimatycznego i sprzeciwem wobec brutalności policji w stosunku do protestujących kobiet i młodzieży.

Protest rozpoczął się o godz. 12 na parkingu przy Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, skąd ruszyła kolumna samochodów, która przez kilkadziesiąt minut jeździła ulicami Hrubieszowa. W trakcie jego trwania policja zatrzymała kilka aut i wręczyła mandaty za łamanie przepisów ruchu drogowego.

– Do tej pory współpraca między nami, a hrubieszowskimi policjantami układała się wzorowo – mówią protestujący. – Często po marszach głośno im dziękowaliśmy. Informowaliśmy o planowanych trasach przejścia czy przejazdu, żeby ułatwić im służbę – wiemy przecież, że to ich praca. Dlatego nie rozumiemy dzisiejszej „nadgorliwości” i prób rozbicia protestu przez zatrzymywanie i wręczanie mandatów… choćby za trąbienie. Ciekawe, czy trąbiącym w orszakach ślubnych też będą wręczane mandaty…? Wcześniej nic takiego się nie zdarzało. Widocznie to ogólnopolska tendencja, żeby starać się zniechęcić do jakichkolwiek prób okazywania obywatelskiego sprzeciwu wobec obecnie rządzących i ich decyzji. Takie działanie przyniesie jednak zupełnie odwrotny skutek. Jesteśmy obywatelami tego kraju i mamy konstytucyjne prawo do protestowania – dodają. – Społeczne niezadowolenie i determinacja rosną i nie biorą się z niczego. Wiemy, że coraz więcej osób nas popiera.

Sprzeciwowi towarzyszyło hasło „Bądźmy razem z Polakami w całym kraju – przyjdźmy wyrazić swój protest!”.

­

***

Komentarz do dzisiejszych wydarzeń przewodniczącego Osiedla nr 4 Śródmieście Sławomira Kędziery:

W Hrubieszowie protestować nie wolno! Dzisiaj 13 grudnia policja pod pretekstem łamania przepisów drogowych zablokowała w centrum miasta kilkanaście pojazdów tym samym przerywając legalny protest. Czyżby z obawy najazdu na Warszawę użyto wszystkich sił policyjnych, gdyż więcej było radiowozów niż tych protestujących, w spokojnej pokojowej atmosferze. Tymczasem nie zauważa się takiej aktywności naszej policji w prewencji przeciwko faktycznemu zakłócaniu porządku publicznemu i wandalizmowi. Dzisiaj rano bowiem można było zauważyć w Sudkach zdemolowaną skrzynkę energetyczną, zagrażającą zdrowiu i życiu ludzi. Nie mówiąc już o notorycznym zaśmiecaniu butelkami puszkami tej części miasta po weekendowych libacjach. Nie zwraca się też uwagi na proceder sprzedaży alkoholu przez franczyzowy sklep nazwijmy go ,,Kijanka” i zgodę na spożywanie w jego sąsiedztwie. I nie pomogą tu żadne kosztowne monitoringi, gdy nie będzie patrolu w odpowiednim czasie i miejscu. Dzisiejszy dzień pokazał, że hrubieszowska policja posiada jednak moce przerobowe, których mieszkańcy Hrubieszowa od dawna oczekują. Licząc na poprawę skuteczności w tej sferze działania.

Pozostaję z szacunkiem Sławomir Kędziera – przewodniczący Osiedla nr 4 Śródmieście

Więcej:

https://www.facebook.com/hrubieszow.tv/posts/2864023873843962

(źródło: facebook.com/ hrubieszow.tv)

­

fot. lubiehrubie.pl, wideo: facebook.com / Michał Miścior


Zobacz też:

Drugi protest samochodowy w Hrubieszowie – ZDJĘCIA, WIDEO

Hrubieszowski protest przewoźników – ZDJĘCIA, WIDEO

Kolejny hrubieszowski protest – ZDJĘCIA