Kolejny sukces polskich specjalsów

23 listopada żołnierze ze Zgrupowania Sił Specjalnych zlikwidowali w znajdującej się w Dystrykcie Abband wiosce Sakhi Kheyl kolejny skład materiałów wybuchowych. Informację o prawdopodobnym położeniu magazynu, żołnierze otrzymali od Służby Wywiadu Wojskowego. Efektem, precyzyjnie zaplanowanej operacji była likwidacja dużego składowiska materiałów wybuchowych.

Reklamy

W godzinach porannych polscy komandosi wylecieli w rejon wioski. W działaniu towarzyszyli im piloci Samodzielnej Grupy Powietrzno – Szturmowej, saperzy Zgrupowania Bojowego „Bravo” oraz żołnierze WIT (Weapon Intelligence Team). Po dotarciu na miejsce operatorzy z sił specjalnych weszli do wskazanej przez oficerów Służby Wywiadu Wojskowego chaty. W pomieszczeniach stały beczki wypełnione materiałem wybuchowym, tzw. „srebrzanką”.

Po znalezieniu składowiska do pracy przystąpili pracownicy WIT. Zebrali dowody oraz sporządzili dokumentację. Następnie polscy żołnierze podjęli decyzję o likwidacji składu. Ponieważ chata stała w środku wioski, całość materiałów wybuchowych przeniesiono do pobliskiego kanionu. Do pracy przystąpili saperzy, którzy wysadzili znalezione materiały wybuchowe. „Specjalsi” sprawdzili jeszcze rejon wybuchu. Gdy uznali, że wszystko zostało zniszczone wydali rozkaz do powrotu do bazy Warrior. Specjaliści z WIT oceniają, że w znalezionych beczkach znajdowała się ponad tona materiałów wybuchowych. To największe tego typu znalezisko na X zmianie.

Reklamy

***

Tekst: kpt. Dariusz Guzenda Szef Sekcji Informacyjno – Prasowej X Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie
Zdjęcie: Archiwum PKW