Kółka – mała wielka pomoc

Wynalezienie koła było jednym z najważniejszych odkryć dokonanych przez człowieka. Koło historii nabrało dzięki niemu niewiarygodnego rozpędu, zwłaszcza w aspekcie myśli technicznej. Spośród wielu ważnych zastosowań koła, najważniejsze i najbardziej popularne pozostaje jednak zwłaszcza to jedno, które tak skutecznie ułatwiło życie jego pierwszym użytkownikom, w zamierzchłej już przeszłości – małe i duże koła znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, pozwalając bez wysiłku przesuwać czy transportować przedmioty.

Reklamy

 

Kółka na każdą okazję

Wspomniany rozwój techniki przyczynił się także do tego, że obecnie koła produkuje się z wielu różnych tworzyw, nadając im rozmaite gabaryty. W konsekwencji nie ma takiej dziedziny współczesnego życia, której nie ułatwiałoby to zarazem niepozorne i genialne techniczne rozwiązanie. Kółka znajdują się u podstawy mebli, przyrządów czy akcesoriów, dbając między innymi o wygodę ich użytkowników, pozwalając im zaoszczędzić wiele siły. W zależności od tego, jaką przysługę mają wyświadczyć dane koła, z jakim ciężarem mają sobie poradzić, zmieniają nieco swoją prezencję.

Reklamy

Najprostszy rodzaj kółek to takie, jakie umieszcza się w zabawkach dla dzieci: części wykonane z plastiku, zazwyczaj dwa koła połączone osią. Takie rozwiązanie wykorzystuje się w pewnych sytuacjach, na przykład tworząc podwozia dla lekkich pojemników. Najczęściej stosowanym obecnie rozwiązaniem jest jednak przymocowywanie pojedynczych kółek do podstawy sprzętu, który mają usprawnić – montuje się je do metalowej zazwyczaj obudowy, która może ustawiać kółko w jednej pozycji lub pozwalać mu na skręcanie. Niekiedy obudowy są wyposażone w praktyczny hamulec mechaniczny.

Tam, gdzie trzeba poradzić sobie z dużym obciążeniem, pojawiają się koła wykonane z bardziej złożonych stopów i materiałów. Tworzy się je głównie z poliamidu i często wyposaża w poliuretanowy bieżnik, nadający kołom wysoką jakość. Podnosi on ich wytrzymałość na eksploatację, niweluje poziom hałasu tworzącego się podczas kontaktu kół z podłożem, a także nie zostawia na nim śladów. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem są kółka wykonane ze stopu żeliwnego. Trudno je uszkodzić czy choćby sfatygować: to raczej one mogą okazać się mało delikatne dla podłoża, po którym się poruszają, dlatego nie zawsze są dobrym wyjściem.

 Artykuł powstał we współpracy z firmą: ZABI.

 

 

fot. mat. sponsora