Kominek z płaszczem wodnym – prosty czy narożny?

Ciepły, rodzinny dom to przede wszystkim atmosfera, którą budują osoby w nim mieszkające. Jednak nie tylko to. Liczy się także wystrój takiej przestrzeni. Sposób, w jaki została ona urządzona i to, jakie rozwiązania zostały wykorzystane. Jednym z nich może być kominek z płaszczem wodnym. Do wyboru masz model narożny lub prosty.

Reklamy

 

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że głównym zadaniem wkładu z płaszczem wodnym jest ogrzanie wody. Ciecz o podwyższonej temperaturze dostarczana jest do grzejników, a także do systemu ogrzewania podłogowego, jeżeli takie zamontowane jest w budynku. Kontrolowanie pracy tego urządzenia jest bardzo proste. A to dlatego, ponieważ cały proces spalania w kominku z płaszczem wodnym kierowany jest przy pomocy elektronicznego sterownika, to daje w pełni zautomatyzowaną kontrolę nad urządzeniem.

Rozwiązanie to bardzo dobrze współpracuje z kolektorami słonecznymi, pompą ciepła, czy kotłem grzewczym. A przy okazji może wpłynąć na podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

Jaki model wybrać? Prosty, czy narożny?

Bez względu na to, czy decydujesz się na kominek narożny z płaszczem wodnym, prosty, czy kominek dwustronny z płaszczem wodnym musi mieć on zapewniony odpowiedni dostęp do przewodów kominowych. Wytyczne zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Kominki narożne, za sprawą charakterystycznego oszklenia, zapewnią możliwość podziwiania palącego się wewnątrz ognia z dwóch stron. Modele te znakomicie prezentują się w dużych przestrzennych domach. Są doskonałą dekoracją, która łączy różne pomieszczenia. Umieszcza się je zazwyczaj w salonie lub na granicy pokoju dziennego i kuchni albo holu.

Kominek prosty sprawdzi się tymczasem w mniejszych pokojach i salonach, ponieważ nie wymaga on dużego dystansu przestrzennego, który pozwoli wyeksponować jego piękno. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla tradycjonalistów. Tych, którzy cenią sobie klasyczne podejście do wnętrza.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)