Koniec z kamieniem dzięki stacji uzdatniania wody!

Czysta woda jest podstawą zdrowia – na co dzień nie zwracamy na to uwagi! O ile nie wyczuwamy w wodzie chloru, teoretycznie wszystko jest w porządku. Czy aby na pewno? Czy stacja uzdatniania wody to kolejny wymysł marketingowy? A może faktycznie powinniśmy z niej korzystać? Przeczytaj przed zakupem – bądź świadomym konsumentem.

Reklamy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy Twoja woda na pewno jest czysta i zdrowa?
  • Jak zbadać twardość wody?
  • Co robić, gdy woda jest twarda?

Na co dzień nie zwracamy uwagi na jakość naszej wody!

Zmysłem znaku nie jesteśmy w stanie wyczuć jej składu chemicznego, dlatego kwestia ta często nam umyka. Oczywiście nie mówimy tutaj o wodzie skażonej, czy zatrutej. Woda z wodociągu musi bowiem spełniać surowe normy. Uzdatniacz stosuje się wtedy, kiedy woda jest zbyt twarda. 

Przepisy określają dopuszczalną twardość wody. Granice są jednak bardzo szerokie (od 60 do 500 mg CaCO3/dm³). Woda wodociągowa jest najczęściej zbyt twarda, co często jest widoczne gołym okiem np. w czajniku w formie kamienia. 

Długotrwałe używanie twardej wody skutkuje zniszczeniem sprzętu AGD i instalacji sanitarnych. Zmniejsza także efektywność detergentów i negatywnie wpływa na smak przygotowywanych potraw.

Jak sprawdzić twardość wody w swoim domu?

Możemy w tym celu skorzystać z mapy twardości wody dostępnej w Internecie. Pokazuje ona jaka woda wypływa z wodociągów w danym obszarze kraju. Warto jednak wiedzieć że twardość wody, która dociera do naszego domu może się różnić od informacji zawartych w mapie, niestety na naszą niekorzyść. Woda może bowiem nabrać twardości przepływając przez rury wodociągowe.

Innym sposobem, by określić stopień twardości wody, jest domowy test paskowy lub kropelkowy (kupicie w marketach budowlanych) albo usługi laboratoriów terenowych (opcja droższa acz dokładniejsza). 

Jak uzdatnić twardą wodę?

Do uzdatniania twardej wody służy np.: domowa stacja uzdatniania wody.  Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, warto jednak skierować wzrok w stronę tych, których późniejsza obsługa nie będzie wymagała dużego nakładu pracy. Najlepsze będą urządzenia kompaktowe, wyposażone w automatyczną, elektroniczną głowicę czasowo-objętościową. Ich obsługa to konieczność uzupełnienia co jakiś czas specjalnych tabletek soli. 

Z doświadczenia wiemy, że klienci najczęściej decydują się na współpracę z profesjonalną firmą zajmująca się uzdatnianiem wody, natomiast w bardziej ekonomicznej wersji, można zapytać o radę producenta lub hurtownie domowych stacji uzdatniania. Po podaniu parametrów wody z ujęcia/kranu, będą oni w stanie dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy i parametrach. 

Aplikacja mobilna połączona z domową stacją uzdatniania wody

W temacie stacji uzdatniania wody warto wspomnieć o nowince technologicznej od firmy Viessmann. Oczywiście inne firmy też wprowadzają już na rynek podobne rozwiązania, jednak urządzenie Viessmann mieliśmy okazję sprawdzić empirycznie. 

Firma wprowadziła do sprzedaży stacje uzdatniania „Aquahome Duo Smart”, która łączy się z Twoim smartfonem za pomocą aplikacji! To dopiero gadżet. Dzięki temu:

  • Z poziomu smartfona masz dostęp do informacji na temat zużycia wody w domu oraz pracy urządzenia
  • Otrzymasz powiadomienie w przypadku niskiego poziomu soli lub nadmiernego zużycia wody
  • Aplikacja podpowiada, jak oszczędzać wodę w domu

Mamy nadzieję, że ani stan Waszej wody, ani domowe stacje uzdatniania nie mają przed Wami już tajemnic. Życzymy sukcesów w budowaniu i urządzaniu domów. 

(tekst i fot. mat. partnera)