Konkurs o Hubalu – ZDJĘCIA

Szkoła Podstawowa nr 3 w Hrubieszowie zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem „Major Henryk Dobrzański „Hubal” – Patron naszej szkoły”.

Reklamy

30 kwietnia 2021r. minie 81 lat od tragicznej śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”.  Niezłomny  bohater, Patron naszej szkoły, rozpoczął służbę  w Legionach, a kontynuował ją w Wojsku Polskim. Zasłynął jako wybitny żołnierz, ale  jednocześnie jako niezwykle utalentowany  sportowiec, jeździec, medalista wielu zawodów rangi międzynarodowej.

Po wybuchu II wojny światowej podjął walkę z okupantem. Mimo goryczy klęski  po kapitulacji Warszawy swoim żołnierzom oznajmił :”Nie było rozkazu kapitulacji… przeszliście przez piekło… za nami groby kolegów… czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń? Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę… Tak mi dopomóż Bóg”.

Jako dowódca Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego walczył do końca, broniąc honoru swojej Ojczyzny.  Zginął z rąk niemieckich żołnierzy nieopodal  wsi Anielin.

Pośmiertnie ,,Żelaznego Majora’’, który stał się naszym Patronem, odznaczono Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

„Majorze Hubalu, są jeszcze                                                          

Nieznane w tym kraju mogiły                                                        

Gdzie grób Twój nie wiedzą też wieszcze                      

Wróg chciał Cię uczynić niebyłym                                                

Majorze Hubalu! my młodzi                                                     

I starzy jak tutaj stoimy                                                  

Będziemy tu zawsze przychodzić                                                   

Przysięgę legendzie złożymy                                                           

 

                   Hubalowa legendo, ptakiem poleć w kraj                                 

                   Sławę wróć poległym, żywym pamięć daj!                

                   Powróć, koni rżeniem, ku czasom odległym              

                   Nie bądź już milczeniem, Hubalowa legendo!                           

                   Powróć, koni rżeniem, ku czasom odległym                             

                   Nie bądź już milczeniem, Hubalowa legendo!”

Aby upamiętnić postać ,,najwierniejszego z wiernych synów Ojczyzny” Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny pod hasłem  „Major Henryk Dobrzański „Hubal” – Patron naszej szkoły”.

Celem konkursu było poszerzenie i utrwalanie wiedzy o legendarnym dowódcy, budzenie szacunku do Patrona szkoły, kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie możliwości twórczych dzieci oraz umiejętności wypowiadania się poprzez prace plastyczne, pobudzenie wyobraźni plastycznej i kreatywności, promowanie młodych twórców poprzez prezentację ich prac na szerokim forum.

Prace, które zostały przesłane na konkurs, są one dowodem na to, że w naszej szkole mamy niezwykle utalentowanych uczniów, dla których rysowanie jest pasją. Już teraz wszystkim  dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy sukcesu! Nagrody wręczymy po powrocie do szkoły.

Samorząd Uczniowski kl. IV- VIII

Opiekunowie- Justyna Marcych, Ewa Sitnik- Pogwizd

(fot. SP nr 3)


Zobacz też:

Zrzutka na płytę Adama Szabata i Jana Kondraka – ZDJĘCIA