Konkurs w 25 rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Życie człowieka obfituje w spotkania. Spotykamy się nie tylko z ludźmi, ale też z pięknem, uczuciami, wrażeniami, dobrem, złem, prawdą. Wielu z tych spotkań sobie nie uświadamiamy lub przechodzimy obok nich obojętnie. Jedne są przypadkowe, niespo-dziewane. Inne oczekiwane, zapadające w serca.

Reklamy

Spotkanie Papieża Jana Pawła II z rodakami w 1987 roku zostało zaplanowane. Poszczególne etapy pielgrzymki od 8 do14 czerwca, rozpoczynające się od ucałowania ziemi polskiej na Lotnisku Okęcie w Warszawie przez Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę Jasną Górę, Łódź, Warszawę, Papież potraktował, jako stacje II Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Od poprzednich pielgrzymek trzecia wizyta różniła się tym, że Ojciec Święty spotykał się znacznie częściej z przedstawicielami określonych środowisk społecznych – od świata pracy, ludzi morza i rolników po świat kultury i nauki. Wielką wagę przywiązywał do kontaktów z młodzieżą, dziećmi i rodzinami.

Zbliża się  25 rocznica tamtych spotkań i okazania solidarności Jana Pawła II z walczącym o niepodległość narodem polskim.

Wydarzenia te stały się inspiracją dla społeczności szkół noszących imię Papieża Polaka                    do zorganizowania Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ojcu Świętym „Pielgrzymi Szlak  Jana Pawła II” – III Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny. Finał konkursu odbędzie się 16 maja br. w Lublinie, jednym z miast na trasie pielgrzymki w 1987 r.

Celem konkursu wiedzy jest zachęcenie uczniów i nauczycieli do zdobywania i pogłębiania wiedzy na temat nauczania Jana Pawła II, skierowanego do rodaków, oraz integracja uczniów szkół noszących imię Papieża Polaka, wokół wartości głoszonych przez ich patrona.

Aby dotrzeć do finału uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych musieli przejść przez etap szkolny i regionalny.

Organizatorem eliminacji regionalnych dla województwa lubelskiego było Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie.

Spotkanie odbyło się 28 marca br. W tym dniu 60 uczestników z 25 szkół (z Bełżca, Bełżyc, Dereźni, Dorohuczy, Gozdu Lipińskiego, Lublina, Lisich Jam, Łaszczowa, Łęcznej, Łosic, Moniatycz, Mętowa, Mienian, Oleszyc, Podchorzec, Steniatyna, Tereszpola – Zaorendzia, Trzeszczan, Ulhówka, Zamościa i Hrubieszowa) wraz z opiekunami, powitała serdecznie pani Anna Świstowska dyrektor Gimnazjum nr 3, życząc wszystkim sukcesów. Ks. Dziekan Wiesław Oleszek wyraził radość z obecności tylu gości w parafii św. Mikołaja, w której Jan Paweł II jest szczególnie obecny w relikwiach swojej Krwi.

Po ciepłych słowach powitania i słodkim poczęstunku uczniowie mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą na temat przesłania Jana Pawła II, skierowanego do rodaków podczas  III Pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny w 1987 r., jak i przebiegu pielgrzymki. W czasie 45 minut rozwiązywali test, odpowiadając na różnorodne pytania w nim zawarte (m. in. daty, dopisanie miast do wydarzeń, charakterystyczne cechy przemówień Ojca Świętego, łączenie w pary cytatów z miejscami).

Nad prawidłowym przebiegiem zmagań, w czterech salach, czuwała komisja składająca się z przedstawicieli różnych szkół: Ks. Marcin Jakubiak –przewodniczący (Hrubieszów), Marianna Kurzępa (Mieniany), Ks. Mariusz Kot (Lisie Jamy), Ks. Piotr Iracki (Lublin), s. Inga Kwiatkowska (Bełżec), Agata Rekiel (Mętów), ks. Rafał Plichta (Moniatycze, Iwona Dubina (Zamość), Barbara Mazuruk (Łosice), Ewa Buczek (Dereźnia), Beata Łukaszuk (Dorohucza), Norbert Borowski (Lublin).

Po podsumowaniu zdobytych punktów, w kategorii wiekowej uczniów klas IV – VI szkoły podstawowe pierwsze miejsce otrzymała Katarzyna Polak – ze Szkoły Podstawowej nr 4  w  Łęcznej (opiekun: Teresa Okoń). Drugie miejsce przyznano Jarosławowi Dąbrowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Mienianach (opiekun: Marianna Kurzępa), trzecie: Kindze Wierzbickiej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mętowie (opiekun: Agata Rekiel). Wyróżniono: Kamilę Tatarę ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mętowie, Patrycję Komadowską ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bełżcu (opiekun: s. Inga Kwiatkowska) i Kamila Maksymowicza ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach (opiekun: Monika Jezuit).W kategorii wiekowej: uczniowie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne pierwsze miejsce przyznano Iwonie Zając z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Trzeszczanach (opiekun: Irena Tatarczak), drugie: Agnieszce Okoń z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni opiekun: Ewa Buczek), trzecie: Kamilowi Lewandowskiemu z Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łaszczowie (opiekun: Marta Pasierb).

Do finału ogólnopolskiego, przechodzi dwóch uczestników z najwyższą ilością punktów w każdej kategorii oraz przedstawiciel organizatora półfinałów. Nasz region w Lublinie będą reprezentować:

Katarzyna Polak  – Szkoła Podstawowa nr 4  w Łęcznej

Jarosław Dąbrowski – Szkoła Podstawowa w Mienianach

Iwona Zając  – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Trzeszczanach

Agnieszka Okoń – Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni

Aleksandra Tlak – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hrubieszowie

Nagrody, podziękowania i dyplomy uczestnikom konkursu i ich opiekunom wręczył Pan Paweł Perelmuter – Zastępca Burmistrza Miasta i Pan Szymon Patkowski – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.

Organizatorzy dziękują za wsparcie i ufundowanie nagród rzeczowych Urzędowi Miasta Hrubieszów, Starostwu Powiatowemu w Hrubieszowie, Ks. Dziekanowi Wiesławowi Oleszkowi i Ks. Wiesławowi Zasadzie. Za życzliwość i wsparcie dziękujemy Panu Bartłomiejowi Barteckiemu – Dyrektorowi Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, restauracji „Colltura” i Pani Agnieszce Strzeleckiej – „Kraina ciast i tortów”. Gorące podziękowania za trud i wysiłek włożony w przygotowanie uczniów należą się również wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie Nauczycielom.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów.

 

Marzanna Bednarczuk