Konkurs wiedzy o Hubalu rozstrzygnięty

Niezwykle wyrównana była tegoroczna rywalizacja uczniów z Hrubieszowa i okolic, którzy wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. By wyłonić zdobywców trzech pierwszych miejsc w turnieju indywidualnym organizatorzy musieli zarządzić aż trzy dogrywki.

Reklamy

Także drużyny reprezentowały bardzo równy poziom, o czym świadczy przyznanie najwyższych lokat ex aequo sześciu zespołom. 

Uzasadniając swój werdykt jurorzy podkreślili, że wszystkie zespoły wykazały się dużą wiedzą oraz pomysłowością w przedstawieniu bohaterskiego żołnierza, człowieka o niezłomnych zasadach i sportowca, który część swojego życia spędził w Hrubieszowie.

Reklamy

Konkurs o „Hubalu”, który odbył się w czwartek 19 kwietnia, został zorganizowany już po raz czwarty, ale w tym roku pierwszy raz przekroczył granice powiatu hrubieszowskiego. W rywalizacji wzięli udział m.in. uczniowie z Grabowca w powiecie zamojskim, którzy konkurowali z reprezentacjami szkół podstawowych nr 1 i 3 w Hrubieszowie oraz placówek w: Honiatyczach, Moniatyczach i Werbkowicach.

W pierwszej części zmagań pięć osób z drużyny, indywidualnie, rozwiązywało test składający się z 24 pytań. Punkty uzyskane przez poszczególnych zawodników zostały zaliczone na konto reprezentacji danej szkoły. W drugiej części, praktycznej, kolejne osoby z zespołu, pokazywały plakat lub ilustrację oraz prezentację multimedialną, dotyczącą ciekawej historii związanej z postacią mjr Henryka Dobrzańskiego.

Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że najlepiej wypadły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie i Zespołu Szkół Podstawowych w Moniatyczach, które zdobyły ex aequo pierwsze miejsce. W drużynie SP 1 Hrubieszów, którą przygotowywały Ewa Bohonos i Monika Korneluk, wystąpili: Oliwia Wołyniec, Mateusz Krawiec, Weronika Kozaczuk, Karolina Szczepanik i Agnieszka Sałęga. Opiekunem ZSP Moniatycze była Aneta Dąbrowska, a punkty zdobywali: Katarzyna Brzeska, Anna Dąbrowska, Angelika Jastrzębska, Kamil Sajdłowski i Kacper Tarłowski.

Drugie miejsca zajęły zespoły Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie i Publicznej Szkoły Podstawowej w Honiatyczach, a trzecie podstawówki z Grabowca i Werbkowic. 

Rywalizację indywidualną wygrał Kacper Tarłowski z ZSP w Moniatyczach, drugie miejsce zajęła jego koleżanka z drużyny Angelika Jastrzębska, a trzecie Weronika Kozaczuk, reprezentująca SP 1 w Hrubieszowie.

Wiedzę uczniów i przygotowane przez nich prezentacje oceniali: Wojciech Antoniuk i Jerzy Pyc ze Stowarzyszenia Edukacyjnego „Razem”, Marzena Kańkowska z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 i Stanisława Szajnoga z Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie oraz Karol Wójcik ze Starostwa Powiatowego. 

Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z wręczeniem pucharów, nagród i dyplomów, odbędzie się 8 maja. 

Czwarty Międzyszkolny Konkurs Historyczny zorganizowali: Stowarzyszenie Edukacyjne „Razem”, Burmistrz Hrubieszowa i Szkoła Podstawowa nr 3.

Źródło: ias24.eu
fot. arch. Stowarzyszenia „Razem”