KONSTYTUCJA 3 MAJA

Przez wiele, wiele lat w całym naszym kraju nie wolno było obchodzić oficjalnie tego święta, ale już od dość dawna wolno i okazuje się, że wiele osób traktuje ten dzień jako kolejny dzień wolny od pracy. Pomimo tego zachęcam do wywieszenia w widocznym miejscu flagi narodowej i udania się na uroczystości z tej okazji, chociaż ofert wydaje mi się, że jest niewiele.

Reklamy

W naszym powiecie w Internecie znalazłem te propozycje:

217 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Program uroczystości patriotyczno – religijnej w HRUBIESZOWIE w dniu 3.05.2008 r.

godz. 9.45 – plac i Kościół Św. Mikołaja

– Uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt
– Wystąpienie Burmistrza Miasta
– Apel poległych
– Salwa honorowa
– Złożenie kwiatów i wieńców na Grobie Legionistów

godz. 10. 10 – MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY Z UDZIAŁEM POCZTÓW SZTANDAROWYCH

Serdecznie zaprasza – Komitet Organizacyjny

***

Program obchodów 3 Maja 2008 w Werbkowicach

9:00 zbiórka pocztów sztandarowych na placu przy Kościele Parafialnym

9:15 Msza Święta za Ojczyznę w Kościele Parafialnym

10:30 przemarsz pocztów sztandarowych i złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego

10:45 koncert „To jest Polska” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Malicach – sala widowiskowa GOK

***

Z historii

W okresie międzywojennym w Hrubieszowie święto to było obchodzone uroczyście, z powagą ale i wesoło. Wiodącą rolę w tych uroczystościach oprócz władz lokalnych i kościelnych pełnili żołnierze 2 Pułku Strzelców Konnych, Powiatowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, Związek Strzelecki „Strzelec”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Liga Morska i Kolonialna, Międzyszkolny Klub Sportowy, organizacje i zrzeszenia patriotyczne, kulturalne, polityczne, harcerstwo, młodzież szkolna i liczne rzesze mieszkańców Hrubieszowa oraz okolic.

Ulice, budynki były odnowione i wystrojone, odbywała się msza święta, następnie defilada (większość czekała na Hrubieszowskich Ułanów), były akademie i występy artystyczne, pływano przystrojonymi łódkami po Huczwie. Było wiele straganów z pamiątkami, sprzedawano smaczne lody i napoje.

Odbywało się wiele konkursów sprawnościowych m.in. pewnego razu na śliski słup najszybciej wspiął się później legendarny partyzant „Ryś”, odbywały się konkursy strzeleckie, pokazy jazdy konnej, mecze piłki nożnej a także licznie obsadzone biegi przełajowe, w których szczególnie w latach trzydziestych brylował rywal mistrza olimpijskiego Janusza Kusocińskiego, Leon Duławski a na koniec wielogodzinne zabawy taneczne. Nikt nikogo do niczego nie zmuszał a frekwencja była wysoka.

Ze strony Wikipedia, wolna encyklopedia

***

Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją[1][2]. Niektórzy uznają jednak konstytucję korsykańską z 1755 r. za pierwszą na świecie, a tym samym amerykańską za drugą i polsko-litewską za trzecią.

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.

Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką – spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Pomimo tej klęski i późniejszego II rozbioru Polski, Konstytucja 3 maja wpłynęła na późniejsze ruchy demokratyczne w świecie. Po utracie niepodległości w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej 1792.

5 maja 1791 roku dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Do roku 1989, w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy na Litwie obchodzono święto Konstytucji 3 maja.

wybrał i opracował – mak