Kościuszko: Nie ogarniam świata – młodzieżowe warsztaty dziennikarskie

W dniach 13 – 15 kwietnia odbyły się XIV Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie w Lublinie. Już po raz drugi uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie mieli przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Reklamy

 

Warsztaty tym razem odbyły się pod hasłem „Nie ogarniam świata”. Inspiracją w tym roku stały się reportaże Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego polskiego publicysty, podróżnika i reportażysty. Rozpoczęciem był krótki występ muzyczny, w którym usłyszeliśmy hymn warsztatów – piosenkę Maryli Rodowicz oraz Seweryna Krajewskiego „Ludzkie gadanie” wykonaną przez organizatorów. W klimat dziennikarstwa wprowadziło nas już samo miejsce – warsztaty odbyły się w sali koncertowej Radio Lublin oraz TVP Lublin. 

Pierwszy dzień rozpoczął się od trzech wspaniałych wykładów, wśród których usłyszeliśmy niezwykłą opowieść o przygodzie Radka Jareckiego i Moniki Piątek na Madagaskarze. Podróżnicy spędzili tam trzy miesiące i dzięki temu mogli dokładnie przybliżyć nam sytuacje, kulturę i życie „Malakeszów”. Mogliśmy poznać stroje, zobaczyć pieniądze (ariary) i usłyszeć o tym, jak ważna jest pomoc dla ludzi żyjących w państwach trzeciego świata. Mieliśmy możliwość poznania sztuki reportażu „od środka”. W klimat reportażu telewizyjnego wprowadziła nas pani Małgorzata Gałek – dziennikarka i reporterka TVP Lublin oraz TVP Olsztyn. Przybliżyła nam ona pracę reportera telewizyjnego i opisała powiązane z nią sytuacje – wbrew naszym wyobrażeniom nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, zwłaszcza w pracy na żywo. Na podstawie doświadczeń innych reportażystów mogliśmy dostrzec, że w trudnych chwilach liczy się szybka reakcje i opanowanie. Poprzez przytoczenie krótkich fragmentów reportaży poznaliśmy warunki pracy dziennikarzy telewizyjnych, dało to nam wiele wskazówek na przyszłość. Pani Małgorzata uświadomiła nam, jak ciężka jest praca w mediach, i jak ogromną wiedzę musi posiadać każdy dziennikarz. Na zakończenie warsztatów w magiczny świat radiowego reportażu wprowadziła nas pani Monika Hemperek. Spotkanie z nią rozpoczęliśmy od wysłuchania audycji o muzyku, który spełnił swoje marzenie i został pilotem. Pani Monika udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące audycji i pracy w radiu, na koniec dodała od siebie, że warto spełnić marzenia. Warsztaty okazały się niezwykle interesujące. Rozmówcy utrzymali nas w założeniu, że praca dziennikarza to nie łatwy „kawałek chleba”. Dowiedzieliśmy się, że są sytuacje, których nie można przewidzieć i, że wszystko wygląda inaczej niż na szklanym ekranie.

Reklamy

Drugi dzień tegorocznych warsztatów rozpoczął się od wykładu wygłoszonego przez Annę Kiedrzynek – dziennikarkę Gazety Wyborczej, na temat narracji w mediach. Pani Kiedrzynek pokazała nam jak zbudować ciekawy artykuł za pomocą narracji oraz jakie elementy są niezbędne, aby taką narrację stworzyć. Następnie zaprezentował się Marcin Łukasik- dziennikarz Radia Centrum oraz student prawa. Kiedy rozpoczynał swoją przygodę z radiem miał zaledwie 17 lat, teraz prowadzi swój własny radiowy program od 6 do 9 rano. Na swoim przykładzie udowodnił nam, że każdy nasz pomysł jesteśmy w stanie zrealizować przy odpowiednim wysiłku. Później, wspólnie z panią Janiną Jankowską- dziennikarką i reporterką radiową staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie „Czy możliwe jest obiektywne dziennikarstwo?”. Na zakończenie świętowaliśmy 15 urodziny „Sensora”, gazetki wydawanej w III LO w Lublinie.

Dziennikarze i podróżnicy natchnęli nas pozytywną energią i chęcią do działania, ukazali, że pokonywać trudności i osiągnąć wyznaczone cele. Mamy ogromną nadzieje, że za rok będziemy mogli również uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, jakim są Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie. Żaneta Rudzińska, Kamila Uryć, Anna Wójcik, Oliwia Działa
wraz z sorką Jolanta Szadowską