Kościuszko: Wycieczka do hrubieszowskiej cerkwi

15 maja młodzież Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie wraz z wychowawcą zorganizowała spotkanie w hrubieszowskiej cerkwi z ks. Janem Kotem, proboszczem prawosławnej świątyni pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

Reklamy

 

15 maja klasa 2a wraz z wychowawcą Mariuszem Malonem zorganizowała spotkanie w hrubieszowskiej cerkwi z ks. Janem Kotem, proboszczem prawosławnej świątyni pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. W trakcie wizyty mogliśmy podziwiać nasz rodzimy zabytek, który po generalnym remoncie powoli będzie oddawany wiernym do użytku, a gościom i turystom do zwiedzania.

Oprowadzając nas po remontowanym jeszcze obiekcie, ksiądz Jan przybliżył nam prawosławną kulturę i religię oraz zwrócił naszą uwagę na istotne różnice pomiędzy wschodnim i zachodnim obrządkiem religijnym. Na zakończenie spotkania prawosławny duchowny zachęcał nas do odwiedzania cerkwi zawsze wtedy, kiedy tylko jest ona otwarta dla wiernych.

Miło było spędzić czas i posłuchać ciekawych opowieści księdza Jana, który kompetentnie, często z humorem, starał się przybliżyć niełatwą przecież, zwłaszcza na wschodnich kresach, tematykę związaną z odmiennością religijną i wiarą w tego samego Boga.

Dziękujemy księdzu za poświecony czas i do zobaczenia już po oficjalnym oddaniu cerkwi po remoncie.

Na zakończenie warto wiedzieć, że renowacja prawosławnej świątyni mogła się odbyć m.in. dzięki funduszom unijnym. Rewitalizacji poddano nie tylko wnętrze cerkwi z posadzką i schodami, ale również zewnętrzną fasadę, całą stolarkę okienną i drzwiową, a przede wszystkim 6 z 13 kopuł (w całej Europie tylko budowla w dalekiej Finlandii ma podobną ich liczbę). Szczególne zaciekawienie zwiedzających wzbudziły przepięknie odrestaurowane freski. Dzięki tej restauracji hrubieszowska świątynia znalazła się na szlaku turystycznym wschodniej Polski jako jedna z ciekawszych propozycji do zwiedzania


Zdjęcia >>


fot. ZS nr 3