Kotły 5 klasy na Ekogroszek

Podczas planowania zakupu nowego kotła centralnego ogrzewania na opał stały, warto wiedzieć, że od niemal trzech lat na polskim rynku można kupić wyłącznie kotły 5 klasy, czyli takie, które spełniają restrykcyjne normy europejskie dotyczące emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Kotły 5 klasy są zatem zdecydowanie bardziej ekologiczne od wcześniej oferowanych kotłów 3 klasy, przede wszystkim dlatego, że emitują zdecydowanie mniej szkodliwych substancji. Mają też inne zalety: są efektywniejsze, łatwiejsze i bardziej komfortowe w obsłudze, czystsze i bardziej zaawansowane technologicznie. Kotły 5 klasy na paliwa stałe są zatem korzystne nie tylko dla środowiska, ale i dla samych użytkowników. Producenci kotłów musieli dostosować swoją ofertę do europejskich norm i oferują szeroki wybór kotłów 5 klasy. Wszystkie kotły oferowane przez uznaną firmę Stalmark spełniają wymagania europejskiej dyrektywy Ecodesign.

Reklamy

Wśród kotłów oferowanych przez Stalmark polecanych do stosowania w domach są między innymi automatyczne kotły 5 klasy z podajnikami paliwa przeznaczone do spalania pelletu lub ekogroszku oraz węgla kamiennego. Dostępne są też wkłady kominowe oraz piece zgazowujące drewno. Wszystkie kotły oznaczone logo firmy Stalmark gwarantują zdecydowanie mniejszą emisję tlenku węgla, pyłów i innych szkodliwych substancji. Zastosowanie nowoczesnego kotła na ekogroszek zamiast starego pieca zasypowego pomoże w walce ze smogiem, który staje się w ostatnich latach coraz większą zmorą wielu polskich miast, nie tylko tych największych, ale i znacznie mniejszych.

 

Kotły 5 klasy na ekogroszek łączą zatem ze sobą mniejszą szkodliwość dla środowiska i wysoką sprawność energetyczną. Oferowane dziś na rynku, między innymi przez Stalmark, kotły na ekogroszek są urzędzeniami zaawansowanymi technologicznie, a zastosowanie wielu ulepszeń w ich konstrukcji znacznie poprawia nie tylko efektywność ich pracy, ale taże komfort i łatwość obsługi. Wiele nowoczesnych modeli jest wyposażonych w elektronicznie systemy wydzielania powietrza i podawania opału do paleniska. Wiele posiada turbulizatory, które katalizują ruch spalin, znacznie podnosząc skuteczność procesu oddawania ciepła wodzie. Wydajność kotłów 5 klasy na ekogroszek jest zatem bardzo wysoka, a zatrzymywane w kotle pyły nie zanieczyszczają powietrza.

Producent kotłów na ekogroszek

Stalmark jako producent kotłów 5 klasy na ekogroszek gwarantuje, że użytkowanie kotłów tej marki ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na domowy budżet. Kotły 5 klasy produkują mniej niż 10% zanieczyszczeń, funkcjonują w sposób niemal bezobsługowy, palenie w nich jest czystsze niż w starszych konstrukcjach, zużywają mniej opału i oferują znacznie wyższą niż kotły poprzednich generacji skuteczność procesów grzewczych. To aktualnie najczystsze urządzenia do spalania paliw stałych, w tym popularnego ekogroszku. W procesie palenia wydziela się minimalna ilość sadzy, a w najbardziej zaawansowanych modelach ograniczenie produkcji szkodliwych związków sięga nawet 90%.

 

Dyrektywa ecodesign weszła w życie w 2020 roku i przewiduje przymusową wymianę starych kotłów na kotły 5 klasy w przeciągu 5-10 lat. Dodatkowo określa progi emisji tlenków azotu, wprowadza etykiety energetyczne dla pieców oraz wymóg informowania przez producentów o przeciętnej sprawności urządzeń.

Kotły 5 klasy z reguły mają automatyczny podajnik i przeznaczone są do spalania pelletu drzewnego oraz ekogroszku. Bez rusztu awaryjnego nie ma możliwości spalania innego rodzaju opału. Temperatura spalin w kotłach nie powinna przekraczać 110 stopni Celsjusza. Aby zapewnić najwyższą efektywność i żywotność kotłów na ekogroszek trzeba pamiętać o używaniu suchego paliwa. Mokre paliwo może powodować zapychanie się podajnika. Ekogroszek nie może posiadać więcej niż 20% wody. Nie można również używać paliw o dużej zawartości siarki. Kotły 5 klasy potrzebują regularnego sprzątania wewnątrz urządzenia, ale czynność tę trzeba wykonywać znacznie rzadziej niż w starszych piecach. Jednym słowem, wymiana starego kopcącego zasypowego pieca co na kocioł 5 klasy na ekogroszek jest korzystny z powodów ekonomicznych, ekologicznych, komfortu użytkowania. Trzeba też pamiętać, że wymieniając stary piec na nowoczesny kocioł na ekogroszek można skorzystać z dopłaty w ramach programu Czyste Powietrze, a inwestycja szybko się zwróci.

­

(tekst i fot. mat. partnera)