Kredyt gotówkowy. Ile naprawdę zapłacisz?

Wybór najkorzystniejszego kredytu gotówkowego nie jest łatwy. Na wysokość wszystkich jego kosztów wpływa bowiem nie tylko oprocentowanie. Jak zatem wybrać najlepszą ofertę? Jakie dodatkowe opłaty będziesz musiał ponieść, by otrzymać pieniądze od banku?

Reklamy

 

Ta oferta to prawdziwa okazja. Auto w idealnym stanie, młody rocznik i bogate wyposażenie dostępne w cenie 20% niższej niż zwykle. Samochód jest dokładnie taki, jakiego szukasz, ale przeszkodą okazuje się stan twojego konta. Mimo uszczuplonego ostatnimi wydatkami budżetu nie zamierzasz jednak zrezygnować z jego zakupu i postanawiasz wziąć na ten cel kredyt. Przeglądasz więc kilka ofert i skłaniasz się ku tej z najniższym oprocentowaniem. Pamiętaj jednak, że nie tylko wysokość odsetek wpływa na to, ile ostatecznie zapłacisz za kredyt.

 

Oprocentowanie stałe a zmienne

Jeśli zamierzasz wziąć kredyt gotówkowy na stosunkowo niewielką sumę, bank prawdopodobnie zaproponuje ci oprocentowanie stałe, a więc nieulegające zmianie przez cały okres spłaty kredytu. W przypadku umów długoterminowych banki chętniej decydują się na oprocentowanie zmienne, czyli zależne od wahań rynkowych stóp procentowych i aktualizowane co trzy miesiące. Pamiętaj też, że mimo comiesięcznej spłaty każdej z rat, oprocentowanie naliczane jest w ujęciu rocznym.

 

Prowizja i dodatkowe opłaty

Drugim ważnym kosztem jest prowizja. Naliczana jest jako procent od pożyczanej kwoty, co oznacza że będzie tym wyższa, im o większą kwotę poprosisz bank. Uważaj na oferty bez prowizji, bo zazwyczaj bank stratę zrekompensuje sobie innymi opłatami. Czasem wymagane (lub, ze względu na niższe oprocentowanie, bardziej korzystne) będzie też wykupienie ubezpieczenia kredytu. Mówiąc o dodatkowych kosztach pożyczenia pieniędzy od banku, nie sposób nie wspomnieć o wymogu założenia konta w danej instytucji. Jeśli bank uzależni od tego swoją decyzję, pamiętaj, że jego prowadzenie najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Całkowity koszt kredytu

Na całkowity koszt kredytu wpływa więc zarówno oprocentowanie, jak i rozmaite dodatkowe koszty. By dowiedzieć się, ile konkretnie zapłacisz w miarodajny sposób porównać kilka ofert zwróć uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Ta wartość obejmuje bowiem także wszystkie inne koszty, które łatwo obliczysz odejmując od tej kwoty oprocentowanie nominalne. Przykład? Załóżmy, że na 19 miesięcy pożyczasz od banku 1000 złotych przy oprocentowaniu 10% i 10 złotych prowizji. W takim przypadku RRSO wyniesie 11,84%, zaś wysokość rat – 58 złotych.

 

fot. mat. sponsora