Kredyt hipoteczny a ilość współkredytobiorców

Niestety nie zawsze każdy, kto chce zaciągnąć kredyt na poczet kupna własnego mieszkania ma taką możliwość. Banki bardzo dokładnie obliczają naszą zdolność kredytową i może okazać się, że nie stać nas na kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji może pomóc współkredytobiorca.

Reklamy

 

Kim jest współkredytobiorca?

Współkredytobiorcą nazywamy osobę, która wraz z inną osobą zawiera umowę kredytową. Bez względu na to, która strona jest beneficjentem uzyskanych środków, współkredytobiorca ma takie same prawa i obowiązki jak główny kredytobiorca. Jeżeli osoba starająca się o kredyt nie może pochwalić się wysokimi zarobkami, a co za tym idzie dobrą zdolnością kredytową, to może spotkać się ona z taką sytuacją, że bank odmówi udzielenia jej kredytu. W takiej sytuacji potencjalny kredytobiorca musi postarać się o uzyskanie pomocy drugiej osoby, która zostanie współkredytobiorcą. Jej comiesięczne dochody mają na celu podwyższenie zdolności kredytowej głównego kredytobiorcy. Dzięki temu osoba starająca się o kredyt może liczyć na pozytywną decyzję banku oraz kupno wymarzonego mieszkania.

Jakie warunki musi spełnić osoba, która chce zostać kredytobiorcą?

Jeżeli bank nie wyraził pozytywnej opinii na temat naszego wniosku kredytowego to może to oznaczać, że mamy za krótki czas pracy, za małe dochody netto, zbyt wysokie bieżące zobowiązania. Z tych względów możemy zostać uznani za osoby, które będą miały problem ze spłatą comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych. W takiej sytuacji możemy poprosić kogoś z rodziny lub znajomego by został naszym współkredytobiorcą. Taka osoba będzie poddana szczegółowej weryfikacji przez bank, dokładnie tak samo jak my – kredytobiorcy.

Bank weryfikując potencjalnego współkredytobiorcę zwróci uwagę na:

  • Miesięczne zarobki netto,
  • Staż pracy,
  • Rodzaj umowy pracowniczej,
  • Koszty utrzymania,
  • Historię kredytową w BIK,
  • Wiek współkredytobiorcy.

Najkorzystniej na współkredytobiorcę jest wziąć osobę, która zarabia tyle samo lub więcej od nas i jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Na takich klientów bank patrzy najlepiej, ponieważ wysokie zarobki, długi staż pracy oraz dobra umowa pracownicza świadczą o zdolności klienta do spłaty kredytu.

Ile osób może zostać współkredytobiorcami?

Zaciągając kredyt na mieszkanie często zastanawiamy się czy brać go tylko na siebie, czy dzielić go z inną osobą. W kwestii wspólnego kredytu często pada pytanie ilu współkredytobiorców można mieć maksymalnie. Każdy bank indywidualnie przygotowuje swoje oferty, dlatego ilość osób, które mogą zostać współkredytobiorcami zależna jest od konkretnej placówki (sprawdź kredyt mieszkaniowy w direct.money.pl).

Przedstawiamy listę banków oraz ograniczenia ilościowe dotyczące współkredytobiorców:

  • 2 osoby – City Handlowy;
  • 4 osoby – mBank, Bank BPH, BOŚ Bank, Eurobank, Credit Agricole, Raiffeisen Polbank, Paribas Fortis, Bank Millenium;
  • 6 osób – Alior Bank, PKO BP;
  • Bez ograniczeń – Expander, Bank ING, PKO S.A;

Podsumowanie

Współkredytobiorca kredytu hipotecznego to świetny sposób na podniesienie zdolności kredytowej głównego kredytobiorcy. Obecnie wiele banków swoim klientów pozwala na skorzystanie z pomocy drugiej osoby. Niektóre placówki umożliwiają podpisanie umowy kredytowej nawet z kilkoma osobami.

 

fot. mat. sponsora