Kredyt na mieszkanie – hipoteczny a gotówkowy

Własne mieszkanie to ogromny wydatek, który mało kto może pokryć z własnych oszczędności. W takim przypadku, aby móc cieszyć się własnym miejscem na Ziemi, niezbędne jest zaciągnięcie kredytu w banku. Współczesny klient ma do wyboru kilka różnych produktów finansowych, które powinny być wybierane w odpowiednich okolicznościach. W przypadku kupna nieruchomości – przynajmniej teoretycznie – można wybrać kredyt hipoteczny lub gotówkowy. W jakich sytuacjach zdecydować się na którąś z tych opcji?

Ile pieniędzy tak naprawdę potrzebujesz?

Pierwszą kwestią, nad którą należy się zastanowić przy okazji planowania wzięcia kredytu na mieszkanie, jest ta, ile tak naprawdę potrzebujemy gotówki, aby móc kupić wymarzone lokum. Czy jest to kwota opiewająca na kilkaset tysięcy złotych, czy może brakuje nam ich zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt? W pierwszym przypadku nie raczej nie obędzie się bez kredytu hipotecznego, natomiast drugi jest klasycznym przykładem zastosowania pożyczki gotówkowej. W celu zbadania zdolności kredytowej możemy odwiedzić placówki kilku banków. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy takiej jak Expander.

Warunki kredytu hipotecznego i kredytu gotówkowego

Warunki proponowane przez banki w przypadku obu typów kredytów nie są sobie równe. Należy mieć świadomość, że pożyczki gotówkowe związane są zazwyczaj z większym oprocentowaniem, które może być wyższe nawet o kilka punktów procentowych w porównaniu do kredytów hipotecznych.

Różnice widoczne są również w takich aspektach jak maksymalna wysokość pożyczki czy maksymalny okres kredytowania. Właściwie każdy ten parametr wypada bardziej optymistycznie w przypadku kredytów hipotecznych, które nie są tak ograniczone, jak kredyty gotówkowe.

Jak się okazuje, banki niechętnie pożyczają spore kwoty na zasadzie pożyczek gotówkowych, jednocześnie nie pozwalając, by trwały one dłużej niż np. 5 czy 10 lat.

Jak w obu przypadkach zabezpiecza się bank?

Procedury  udzielania niemal wszystkich kredytów są podobne – na początku weryfikowane są dane klienta, zdolność kredytowa i scoring, czego celem jest oszacowanie ryzyka związanego z udzieleniem pożyczki konkretnej osobie. Proces ten jest pierwszym etapem zabezpieczania się banku przed nierzetelnymi kredytobiorcami. W razie jakichkolwiek wątpliwości instytucja może żądać ustanowienia zabezpieczenia w postaci nieruchomości lub ruchomości.

Sytuacja jest specyficzna w przypadku kredytów hipotecznych, które zakładają, że kupowane mieszkanie przechodzi na własność banku na okres trwania kredytu. Po spłacie całości zobowiązania wpis w księdze wieczystej zostaje zmodyfikowany w taki sposób, by właścicielem była osoba, która rzeczywiście kupiła daną nieruchomość.

Podsumowanie

Zakup mieszkania na kredyt najczęściej wiąże się z koniecznością zdecydowania się na jego hipoteczną odmianę, która jest sporym zobowiązaniem na lata, a dodatkowo wymaga dbania o wiele formalności. Kredyt gotówkowy jest droższy, ale bardziej przystępny i łatwiej dostępny. Wybór którejkolwiek z tych opcji powinien być podyktowany analizą sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy oraz rozeznaniem się w tym, jak każdy wariant wypada pod względem finansowym.

(tekst i fot. mat. sponsora)