Krzewy ogrodowe, które możesz kupić do swojego ogrodu

Krzewy owocowe do ogrodu nie wymagają dużego nakładu pracy, a mogą sprawić, że Twoje otoczenie ożyje i nabierze barw. Jakie gatunki będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie? Kieruj się m.in. żyznością swojej gleby oraz walorami smakowymi owoców.

Reklamy

Krzewy owocowe do ogrodu – na co zwracać uwagę

Wybierając krzewy owocowe do ogrodu, zwróć uwagę na to, jak wygląda Twój ogród. Zastanów się, gdzie najczęściej znajdują się miejsca zacienione, gdzie zatrzymuje się wilgoć i gdzie jest najlepsza gleba. Jeśli posiadasz miejsca, w których trawa regularnie wysycha i nie chce rosnąć może okazać się, że warstwa próchnicy jest zbyt cienka, aby wsadzić do niej większe rośliny.

Dopiero gdy zdobędziesz świadomość, jakie potrzeby roślin może spełnić Twój ogród, zacznij myśleć nad konkretnymi gatunkami. Pamiętaj też, aby przy zakupie wybierać tylko te egzemplarze, które wyglądają na zadbane i zdrowe – to one będą miały największą szansę, aby szybko się przyjąć.

Jakie są popularne krzewy owocowe do ogrodu?

Popularne wcale nie oznacza gorsze! Przeciwnie – znane i lubiane gatunki mają zwykle najwięcej odmian, co oznacza, że będziesz mógł najlepiej dopasować je do swoich potrzeb. Jeśli lubisz słodkie owoce, możesz postawić na przykład na borówki. Te są często sadzone, jednak należy wybrać dla nich dobre miejsce – są dosyć delikatne. Wybieraj takie odmiany, które są przede wszystkim mrozoodporne, ponieważ w innym przypadki krzew może nie przetrwać polskiej zimy.

Popularne krzewy owocowe do ogrodu to także maliny, agrest czy jeżyny. Jeśli jednak masz pod swoją opieką małe dzieci, być może lepiej zrobisz, unikając podobnych roślin, ponieważ posiadają kolce. Gdy mimo wszystko chcesz się na nie zdecydować, pamiętaj, by oddzielić je np. siatką, by nikt przypadkiem się nie pokaleczył.

Mało wymagające krzewy owocowe do ogrodu

Nie znasz się na ogrodnictwie i nie chcesz poświęcać temu hobby wiele czasu, ale marzą Ci się krzewy owocowe do ogrodu? Wybierz takie o szczególnie niskich wymaganiach. Wystarczy, że będziesz je regularnie przycinał, aby móc cieszyć się zdrowymi roślinami, które każdego sezonu będą dawać piękne, dorodne plony.

Do takich roślin zaliczają się m.in. czerwone i czarne porzeczki, które po posadzeniu rosną właściwie same. Co około 5 lat dobrze jest obciąć wszystkie pędy do jednej wysokości, aby odmłodzić krzew i poprawić jakość wydawanych przez niego owoców. Poza tym, nie wymagają właściwie żadnej szczególnej opieki. Owoce zaś możesz wykorzystać np. do stworzenia dżemów lub soków.

Nieco niedocenianym, ale bardzo prostym w uprawie krzewem jest bez czarny. Jego owoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia (podobnie jak np. jarzębina), ale mają właściwości lecznicze i często są wykorzystywane do tworzenia nalewek. Są mało wymagające, jeśli chodzi o glebę i mają bardzo duże walory ozdobne.

To tylko kilka przykładowych krzewów owocowych do ogrodu. Spośród nich jednak na pewno wybierzesz takie, które będą odpowiadały Ci zarówno swoim wyglądem, jak i smakiem!

(tekst i fot. mat. partnera)