Ksiądz Tomasz Bazan na Hrubieszowianina Roku!

W czasie weekendu majowego będą zbierane podpisy pod kandydaturą księdza Tomasza Bazana w plebiscycie na Hrubieszowianina Roku.

Reklamy

Ksiądz Tomasz Bazan
ur. 27 lutego 1976
WSD ukończył w 2002 r.

W ramach wprowadzenia chcielibyśmy wyjaśnić, dlaczego uważamy, że ks. Tomasz jest najlepszym kandydatem do tytułu Hrubieszowianina Roku, mimo, że już go nie ma w Hrubieszowie i nie było w roku 2011.

Ksiądz Tomasz Bazan, znany nie tylko w Hrubieszowie z bardzo aktywnej pracy z młodzieżą. Podczas kilkuletniej pracy w naszym mieście dał początek wielu inicjatywom, które do dziś żyją, już całkiem niezależnym od niego, własnym życiem.

 My, młodzi, którzy mieliśmy z nim kontakt jako ministranci, harcerze, oazowicze czy po prostu znaliśmy go prywatnie, pragniemy podziękować mu w ten sposób za wszystko czego nas uczył, co nam przekazywał i za to, jak wiele nam dawał czy to materialnie czy duchowo.
Warto na początku również wspomnieć, że założyciele i większość członków Stowarzyszenia Młodych Hrubieszowian „Viritim” to podopieczni ks. Tomasza. To on pokazał nam, że wymiany czy konferencje międzynarodowe są na wyciągnięcie ręki. I tym między innymi zajmuje się SMH Viritim. Razem z ks. Tomaszem wielokrotnie jeździliśmy do Nasutowa i to teraz my zabieramy tam młodych, którzy chcą poznawać świat, a od życia oczekują czegoś więcej.
Oprócz tego, ks. Bazan był pomysłodawcą powstania w Hrubieszowie Młodzieżowej Rady Miasta.
Dlatego któż bardziej zasługuje na zwycięstwo w Plebiscycie zorganizowanym przez MRM jak nie osoba, która przyczyniła się do jej powstania?

Aby przybliżyć postać ks. Tomasza w punktach zapisaliśmy to czym się zajmował w latach 2002 – 2008 podczas posługi kapłańskiej w parafii p.w. Ducha Świętego.

 1. był opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza, która w latach świetności skupiała 120 ministrantów i lektorów. Ta liczba wynikała ze sposobu rozmawiania z ludźmi, ks. Tomasz potrafi przyciągnąć nawet najbardziej „oporną” młodzież i nakłonić do działania. Część z nich dalej pełni posługę lektorską, część działa w innych miastach lub jak np. SMH działa na rzecz hrubieszowskiej młodzieży
 2. zainicjował powstanie grup formacyjnych dla dziewcząt
 3. był pomysłodawcą i w dalszym ciągu pozostaje prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży „JESTEM”
 4. w ramach działalności Stowarzyszenia co roku organizowany był wypoczynek letni i zimowy dla dzieci i młodzieży, dofinansowywany m.in. ze środków pozyskiwanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki czemu mogły z niego korzystać także dzieci z uboższych rodzin:
 • kolonie w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce (2003,2004)
 • rekolekcje dla młodzieży w domu rodzinnym Księdza w Harasiukach (2003,2004,2005,2006-ministanci i lektorzy; 2006-dziewczęta)
 • coroczne kuligi w Suścu
 • dwutygodniowy wyjazd do Grecji, w którym wzięło udział ponad 100 osób (2005)
 • dwutygodniowy wyjazd na kolonie w Długiem koło Gorzowa Wielkopolskiego (w tym jednodniowa wycieczka do Berlina-2006)
 • coroczne wyjazdy na rekolekcje na nartach
 • cykl wyjazdów na basen do Zamościa
 • spływy kajakowe (m.in. Tanew, Czarna Hańcza)
 • szkolenie pisania wniosków do UE dla młodzieży hrubieszowskiej
 • wiele innych

5. założył i prowadził Koło Biblijne dla dorosłych

6. w roku 2007 założył Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej w Hrubieszowie, w ramach którego do tej pory działają 1 Hrubieszowska Drużyna Harcerek „Sosna” im. hm. Zdzisławy Kopczyńskiej, 1 Hrubieszowska Drużyna Harcerzy „Ogień”, 1 Hrubieszowska Gromada Zuchowa „Opiekunki Słonecznego Uśmiechu”, 1 Hrubieszowska Gromada Zuchów „Strażnicy Jezior”, 7 Hrubieszowska Drużyna Wędrowników „Sztorm”. ZHR w Hrubieszowie skupia około 120-u osób w wieku od 6 do 19 lat

7. Ksiądz Tomasz Bazan jest diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości
z jego inicjatywy powstała Młodzieżowa Rada Miasta

W 2008 roku ksiądz Tomasz został przeniesiony do parafii św. Krzyża w Zamościu i tam także kontynuował swoją działalność na rzecz młodzieży, nie zapominając o swoich podopiecznych z Hrubieszowa, cały czas angażując się w działalność Roztoczańskiego Środowiska ZHR i będąc duszpasterzem harcerzy i harcerek.

Ksiądz Tomasz zmienił życie wielu ludzi. Wszędzie gdzie się pojawiał robił wiele zamieszania, ale zawsze z tego szaleństwa wypływało coś dobrego. Hrubieszowska młodzież zawdzięcza mu bardzo wiele. Miał ogromny wpływ na ich wychowanie, ale i potrafił zaszczepić w nich chęć do działania, która nie umarła razem z jego odejściem.

Hrubieszowska młodzież prócz moralnych i religijnych nauk, od ks. Tomasza dostała coś jeszcze – mnóstwo wspomnień. Dziś dorośli już ludzie z sentymentem wracają do wspólnych wyjazdów czy spotkań, które były przepełnione szaleństwem, ale z których zawsze wracali silniejsi.
Jak widać, pomimo, że ks. Tomasza nie ma już od kilku lat w Hrubieszowie, to jego dzieła przetrwały i można powiedzieć, że każdego dnia przynoszą owoce.

To wszystko pokazuje, że ks. Tomasz jest Hrubieszowianinem Roku i zasługuje na oficjalne nadanie tego tytułu. Bo nie sztuką jest zrobić coś raz jak się jest na miejscu, sztuką jest zrobić coś raz i patrzeć z daleka jak to trwa latami i przynosi mnóstwo dobrego.