Ksiądz Tomasz Szady przybliża i wyjaśnia – Wniebowstąpienie

W cyklu „Pytania do księdza Tomasza Szadego”, tym razem wikariusz parafii św. Stanisława w Lubaczowie, pochodzący z Poraja koło Horodła, odpowiada na pytania dotyczące święta kościelnego katolików „Wniebowstąpienie”, które w b.r. przypada 13 maja w niedzielę.

Reklamy

 

Ksiądz Tomasz Szady przybliża i wyjaśnia

 

mak – Uroczystość kościelna katolików „Wniebowstąpienie” to…?

–  Jest to przede wszystkim odnalezienie przestrzeni w Panu Bogu, obecność człowieka w Bogu.  Człowiek już tu na ziemi na czuć się ,,wniebowzięty”, tzn. szczęśliwy z powodu tego, że ma bliski kontakt duchowy z Panem Bogiem.

 

Kiedy się je obchodzi ?

– Wniebowstąpienie jest Świętem ruchomym, tradycyjnie w chrześcijaństwie obchodzone jest w czwartek 40 dni po Wielkanocy. W Polsce jednak, od 2004 roku na mocy dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypada w VII Niedzielę Wielkanocną, czyli w tym roku – 13 maja.

 

Czym jest „Wniebowstąpienie” dla chrześcijan?

– Jak to jest w niebie?? To pytanie jakoś nas dotyka i daje wiele do myślenia. Ostatnio pojawiła się taka anegdota na nauce u dominikanów, jak to dwóch panów zastanawiało się, jak to będzie w niebie? A ponieważ byli fanatycznymi kibicami piłki nożnej, to się zastanawiali, czy w niebie będzie piłka nożna. Odnośnie nieba i tych kibiców, to umówili się oni, że jak pierwszy umrze, to powiadomi tego drugiego, czy ta piłka jest w niebie czy też nie. Bo niebo bez piłki, to w ogóle się nie liczy. Jeden umarł i przyszedł do tego kolegi w nocy i mówi – mam dla Ciebie dwie wiadomości. Jakie? No jedna dobra a druga zła. Mów tę dobrą. Jest piłka nożna w Niebie – Pan Jezus kibicuje, Matka Boża kibicuje, Apostołowie to jest w ogóle pierwsza liga. To powiedz drugą wiadomość. Jesteś wystawiony w składzie na jutro… Chrześcijanin w tym dniu powinien pamiętać, że każdy ma przygotowane mieszkanie w Niebie. Zapewnia nas o tym Pan Jezus w Piśmie Świętym.

 

Czy wiadomo, jak wyglądało „Wniebowstąpienie”?

– Pismo Święte podaje, że Pan Jezus w obecności Apostołów na Górze Oliwnej uniósł się w górę i nagle znikł im z oczu.

 

 

Jakie powinno być w tym dniu zadanie wiernych?

– Jezus poprzez tę uroczystość otwiera nam drogę do nieba. Pokazuje gdzie jest nasz cel życiowy. Trzeba się ciągle kierować wzrokiem serca. Tajemniczy wzrok serca, w którym wszystko widać inaczej. Obyśmy się zdobyli na to szaleństwo ufności Jezusowi i powrotu tam, gdzie On nam wytyczył drogę swoja śmiercią, Zmartwychwstaniem i Wniebowstąpieniem. 

 

Ale kilka dni później świętujemy Zesłanie Ducha Świętego…?

– Zgadza się. Wniebowstąpienie jest ukoronowaniem i zakończeniem życia ziemskiego Jezusa oraz Jego triumfem. W dziesięć dni po Wniebowstąpieniu większość chrześcijan świętuje Zesłanie Ducha Świętego. Ten dzień uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał.

 

Czy inne kościoły również w tym dniu obchodzą tę wielką Uroczystość ?

– Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą, potocznie Zielonymi Świątkami, jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni, a więc 7 tygodni od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, przypada również w niedzielę. Stąd zapis w księgach liturgicznych Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej, obchodzone przez dwa dni, tak się dzieje w krajach protestanckich, np. w niektórych krajach związkowych Niemiec, Szwajcarii, Holandii oraz w Danii. W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy. Drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w 1957 roku.

W Kościołach prawosławnych niedziela Pięćdziesiątnicy nosi nazwę Niedzieli Świętej Trójcy. W dniu tym odprawia się jedną z najbardziej uroczystych w roku Boskich liturgii. Podłogi w cerkwiach ściele się świeżo skoszoną trawą, a ikony przyozdabia brzozowymi gałązkami; na drugi dzień, w poniedziałek świętowany jest Dzień Ducha Świętego. Święto Świętej Trójcy należy do dwunastu wielkich świąt prawosławia.

 

Dziękuję za odpowiedzi  – Szczęść Boże 

Marek A. Kitliński (mak)