Książka „Cmentarz w Hrubieszowie”

W 2005 roku został powołany w Hrubieszowie Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie. Członkowie Komitetu i przyjaciele kwestują w okresie Wszystkich Świętych, szukają również sponsorów.

Reklamy

br />Za zebrane fundusze dokonuje się renowacji zabytkowych grobowców czy nagrobków. W związku z dużym zainteresowaniem historią cmentarza, pojawił się pomysł wydania o nim publikacji. Środki pozyskane ze sprzedaży książek również przyczynią się do remontu cmentarnych zabytków.

W związku z powyższym w 2006 roku ukazała się książka Danuty R. Kawałko „Cmentarz w Hrubieszowie”, przy dużej współpracy znanych naszych regionalistów. W spisie treści widzimy kilkanaście rozdziałów, w tym historia hrubieszowskich cmentarzy, przewodnik biograficzny napisany przez Jana Kalisza, przepiękne, kolorowe fotografie wielu grobowców, oraz szkic cmentarza wykonany przez Pracownię Usług Geodezyjnych GEO 5 w Hrubieszowie.

Jednym słowem warto mieć tę książkę w swoich zbiorach, jak i wysłać rodzinom czy znajomym, którzy mieszkają gdzieś daleko w kraju albo i za granicą.

Książkę można kupić w kiosku „Ruchu” koło ABC (Cerkwi), u księży z Kościoła Św. Mikołaja czy przewodniczącego wspomnianego Komitetu Włodzimierza Piątkowskiego.

Opracował – mak