Książki powróciły do Hrubieszowa

W dniu 3 sierpnia 2007 roku lekarz stomatolog z Wadowic – Pan Edward Stanek, przekazał miastu Hrubieszów 23 zabytkowe pozycje książkowe klasyków literatury (Sienkiewicz, Reymont, Kopernik, Niemcewicz, Żeromski, Molier i inni).

Reklamy

Pan Stanek wymienione książki wyniósł (wykradł narażając życie w latach 1943- 1944) – z fabryki papieru w Wadowicach (zarządzanej przez Niemców, o pełnej nazwie niemieckiej PAPIERFABRIK AKTINGEN –WADOWITZ), której w owym czasie był pracownikiem.

W trosce o to, by tak wartościowe książki nie poszły na przemiał, wynosił je sukcesywnie, ukrywając przez lata okupacji w rodzinnym domu w Wadowicach – stąd na stronach tytułowych pieczątka „WADOWICE”. Wcześniej, jak wskazują pieczątki, książki były własnością bibliotek miasta Hrubieszowa.

Reklamy

Pan Edward Stanek po wojnie ciągle myślał o zwrocie ich naszemu miastu. Ze względu jednak na to, że w tej części Polski nie ma rodziny ani znajomych, wyjazd ciągle był odkładany.

W dniu 2 sierpnia 2007 roku, w towarzystwie brata i żony brata – państwa Adama i Michaliny Stanków, Pan Edward przyjechał do Hrubieszowa. W tym dniu zwiedzili nasze miasto znane im tylko z pieczątek na stronach książek, które rodzina Stanków przechowywała przez te wszystkie lata. Goście zatrzymali się w Hotelu Kasieńka i rano w dniu 3 sierpnia 2007 roku udali się do Urzędu Miasta by przekazać woluminy na ręce Pana Marka Bartkowiaka – Zastępcy Burmistrza Miasta. Przekazanie nastąpiło w obecności pracowników Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM – Pani Teresy Visioli i Pani Izabeli Zin.

Tekst i zdjęcia:
Urząd Miasta Hrubieszowa

zobacz zdjęcia >>