Kształcenie uczniów w zawodzie informatyka to dziś za mało

Wywiad z Agnieszką Macek – założycielką Technikum „New Technology” w Zamościu.

Reklamy

 

Skąd pomysł na Technikum Programistyczno-Informatyczne?

Przede wszystkim myśląc o nowoczesnej szkole zawodowej zadaliśmy sobie pytanie – jaka będzie rzeczywistość za 10 lat gdy nasze dzieci wkroczą na rynek pracy? Każdy rodzic powinien sobie uświadomić, że 50 % istniejących zawodów zniknie w ciągu najbliższych 20 lat, a 65% dzisiejszych uczniów szkół podstawowych będzie pracowało w zawodach, które aktualnie nie istnieją. Proszę spojrzeć na czołówkę dowolnego rankingu zapotrzebowania na zawody: programista baz danych, analityk Big Data, automatyk programista, inżynier automatyki i robotyki, software i web deweloper. Nasze Technikum jest odpowiedzią na rewolucyjne zmiany w globalnej gospodarce. Kształcimy w zawodach, w których nasi uczniowie bez problemu znajdą pracę.

Co wyróżnia Technikum?

Po pierwsze – przy szkole działa drużyna e-sportowa: LOL oraz zakładamy nową drużynę w e-sportową VALORANT. Nasi uczniowie mają dostęp do wersji Beta. Już intensywnie trenują. Co ważne – program wszechstronnie rozwija naszych uczniów. To są nie tylko treningi e-sportowe, ale również zajęcia z komunikacji w zespole, zarządzania zadaniami i projektami, itp. Uczymy kompetencji „miękkich”, których rynek pracy i nowoczesne firmy wymagają od pracownika.

Po drugie – przy Technikum od 2 lat działa młodzieżowa drużyna robotyczna New Tech 7570. Jest to jedyna w naszym regionie i tylko jedna z trzech w Polsce międzynarodowa drużyna typu FRC (First Robotics Competition). Zespół odniósł już kilka znaczących sukcesów – min. 3 miejsce w zawodach robotycznych w Turcji, czy 14 miejsce w uniwersyteckich zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge, gdzie był jedyną drużyną ze szkoły średniej. Organizujemy wiele inicjatyw promujących robotykę, automatykę i programowanie.

Po trzecie – nasi uczniowie biorą udział w wyjazdach i stażach zagranicznych. Technikum wraz z Fundacją „Z robotem za rękę” realizuje aktualnie unijny projekt „Robo Youth” z partnerami z Turcji i Rumunii. Współpracujemy z wiodącymi regionalnymi firmami technologicznymi, uczniowie biorą często udział w wyjazdach i eventach branżowych z obszaru e-sportu, robotyki i programowania.

Dla jakiego ucznia jest to Technikum?

Technik programista uczy się języków programowania, ich testowania i wdrażania. Technik informatyk tworzy i administruje strony, aplikacje internetowe oraz bazy danych. Kształcenie w zawodzie informatyka to jednak dziś za mało. Dlatego uczeń obowiązkowo realizuje jedną z trzech innowacji: e-sport, robotyka, marketing internetowy.

Co warto podkreślić – nie jesteśmy szkołą „masową”, w naszych klasach uczy się średnio do 15 uczniów. Ponadto zatrudniamy fantastycznych nauczycieli, którzy zawsze pomagają w przyswojeniu wiedzy i są do stałej dyspozycji uczniów. Programowania uczy Paweł Wójcik – doktor matematyki i informatyki UMCS. Priorytetem szkoły jest nauka teorii i szybkie wdrażanie nabytych umiejętności w praktyce. Gwarantuję – u nas uczniowie się nie nudzą.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Technikum: www.newtech.edu.pl

 

(tekst i fot. mat. partnera)