Kto pomoże Ci wybrać sprzęt gastronomiczny do lokalu? Przydatne wskazówki

Sprzęt gastronomiczny to bardzo pojemne określenie. Jeżeli stoisz przed zadaniem wyposażenia lokalu gastronomicznego od A do Z, prawdopodobnie potrzebujesz zarówno pełnego zaplecza kuchennego, jak i kompletnej zastawy. Jak wybrać odpowiedni sprzęt gastronomiczny? Kto udzieli Ci niezbędnego wsparcia? Podpowiadamy.

Reklamy

Sprzęt gastronomiczny — kogo poprosić o poradę? 

Zakup sprzętu gastronomicznego należy dokładnie zaplanować. Jeżeli przed takim zadaniem stajesz po raz pierwszy (nawet jeśli masz już spore doświadczenie w pracy w gastronomii!), sięgnij po pomoc specjalistów! Do kogo warto się zwrócić?

Doradca gastronomiczny

To profesjonalista, który ma doświadczenie w branży gastronomicznej czy restauracyjnej. Może Cię wesprzeć nie tylko podczas uruchomiania biznesu, ale także na późniejszym etapie – aby zoptymalizować pracę czy wyłapać błędy. Doradca gastronomiczny przeanalizuje możliwości i charakter Twojego lokalu oraz udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, zaprojektowania linii produkcyjnej w kuchni i wyboru niezbędnego sprzętu. Co więcej, wspólnie ze specjalistą stworzysz przemyślane, konsekwentne menu, dzięki któremu zachwycisz miłośników dobrego jedzenia. Minusem zatrudnienia doradcy są jednak – często dość wysokie – koszty. Z drugiej strony skorzystanie z jego usług to często jedyne wyjście, jeżeli inwestorowi brakuje doświadczenia czy wiedzy z branży gastronomicznej.

Szef kuchni

Wsparcie z zewnątrz nie zawsze jest niezbędne. Doświadczony szef kuchni na pewno pomoże Ci podjąć najważniejsze decyzje dotyczące nowo tworzonego miejsca, w tym wybrać sprzęt gastronomiczny. Jego doradztwo nie musi zawężać się tylko do kwestii stricte związanych z kuchnią. Możesz skorzystać z jego know-how już na etapie koncepcji, czyli określania grupy docelowej czy menu. Jeżeli jeszcze nie wybrałeś konkretnej lokalizacji, szef kuchni da Ci swoje wskazówki odnośnie do stanu technicznego lokalu, jakości instalacji technicznych, wody, a także przystosowania miejsca do realizacji założonych celów. Oczywiście jego doradztwo obejmuje także kwestię mebli do kuchni oraz sprzętu gastronomicznego, a oprócz tego – oprogramowania informatycznego pozwalającego na zarządzanie restauracją.

Chyba jedynym minusem takiego rozwiązania są koszty – podobnie jak w przypadku współpracy z doradcą gastronomicznym. Musisz wciągnąć szefa kuchni na listę płac na długo przed oficjalnym otwarciem restauracji. Zastanów się jednak, czy warto oszczędzać np. na tworzeniu koncepcji. Przemyślany plan działania, pomysł na restaurację, doskonałe menu, a do tego: profesjonalnie zaprojektowane zaplecze wraz z niezbędnymi sprzętami to recepta na sukces w biznesie restauracyjnym.

Sprzedawcy sprzętu gastronomicznego

Jeżeli dysponujesz odpowiednią wiedzą i informacjami, możesz sam wybrać potrzebne urządzenia i wyposażenie lokalu. W pierwszej kolejności ustal, jakich sprzętów potrzebujesz, i stwórz dokładną listę. Następnie przeanalizuj ofertę producentów wyposażenia lokali gastronomicznych. Co ciekawe, wielu dystrybutorów udziela konsultacji dotyczących doboru urządzeń i przeważnie są one wliczone w cenę. Pamiętaj jednak, że każdemu sprzedawcy zależy na zrealizowaniu transakcji. Dlatego warto poznać rozwiązania przynajmniej kilku różnych producentów i wybrać takie, które w pełni odpowie na Twoje potrzeby.   

O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Optymalizacja kosztów jest ważna, ale nie warto szukać oszczędności kosztem komfortu czy ergonomii pracy zespołu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, upewnij się, czy na pewno potrzebujesz wszystkich urządzeń, które wpisałeś na listę. Zrezygnuj z tych, które będą używane sporadycznie, nawet kosztem niewielkich zmian w menu. Przedyskutuj z szefem kuchni oraz kierownikiem sali ich potrzeby i punkt widzenia, ale nie zapominaj, że to Ty jesteś inwestorem. To do Ciebie należy ostateczna decyzja dotycząca wyboru sprzętu gastronomicznego.

­

(tekst i fot. mat. partnera)