3 grudnia 2023

Kuchenka turystyczna na LPG – co warto wybrać?

W sprzedaży znajduje się dużo różnych kuchenek turystycznych przeznaczonych dla podróżników. Największym zainteresowaniem cieszą się te gazowe. Na co należy zwrócić uwagę przy ich doborze?

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Przede wszystkim zanim wyruszysz na zakupy, także te internetowe, przemyśl, jaka kuchenka będzie ci potrzebna. Kuchenki turystyczne na gaz można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje – kuchenki kompaktowe w formie nakładki umieszczanej na turystycznej butli gazowej, a także kuchenki bardziej przypominające te, z których korzystamy w naszych kuchniach.

Reklamy

Kuchenki kompaktowe najlepiej nadają się na piesze wyprawy, ponieważ zajmują niewiele miejsca i są lekkie. Można bez problemu spakować je do plecaka wraz z turystyczną butlą gazową i wybrać się na wycieczkę w nieznane. Przy doborze tych kuchenek warto pamiętać o tym, aby sprawdzić ich wymiary, wagę i modele butli, które są do nich przeznaczone.

Najlepszym wyborem będzie kuchenka z menażką z niewielkim reduktorem energii, który przyspiesza gotowanie, a także wykończona warstwą izolacyjną, aby zminimalizować straty energii. Warto także pomyśleć o dokupieniu do takiej kuchenki specjalnej osłony przeciwwietrznej, która będzie zapobiegała wygaszaniu płomienia kuchenki, chociaż za taki parawan może posłużyć też karimata czy plecak.

Z kolei wtedy, gdy turystyczna kuchenka nie musi mieć kompaktowych wymiarów, warto zdecydować się na tak zwaną kuchenkę nastawną. Kuchnie tego rodzaju oferowane są jako jednopalnikowe, dwupalnikowe, a także mogą mieć trzy i cztery palniki. Wyglądają jak górna część kuchenek z piekarnikiem i mogą być używane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.

Przy doborze kuchenki tego rodzaju jej wymiary i waga nie są tak ważne, ponieważ zwykle jest ona wożona w samochodzie, na przykład kamperze lub trzymana na działce. Warto za to zwrócić uwagę, czy kuchenka ma możliwość regulacji płomienia, a także czy jest wyposażona w wewnętrzną zapalarkę. Niektóre modele wyposażane są także w specjalne systemy zabezpieczające przed wypływaniem gazu. Do kuchenki trzeba zazwyczaj osobno dokupić wąż do gazu.

 

fot. materiał sponsora