Kurs udzielania pierwszej pomocy

Dnia 1 lutego 2007r. w Bursie Międzyszkolnej w Hrubieszowie w ramach pracy Bursowego Klubu Wolontariusza odbył się kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Reklamy

Kurs przeprowadziła Pani Korycka Zuzanna z Polskiego Czerwonego Krzyża w Hrubieszowie.
W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie i wychowawcy bursy.

Jako wolontariuszka również byłam uczestniczką tego spotkania. W pierwszej części prowadząca podała nam wiele informacji teoretycznych udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków.
W dalszej części prowadząca przedstawiła sposób udzielania pomocy osobie w której występuje zatrzymanie akcji serca, a także sposób ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej.
Na początku spotkania wydawało mi się, że udzielanie pierwszej pomocy jest bardzo trudnym zadaniem. Jednak w trakcie spotkania zdałam sobie sprawę, że o życiu człowieka często decydują pierwsze minuty po doznanym urazie.

Spotkanie to pozwoliło mi przełamać barierę strachu i lęku, a także umocnić się w przekonaniu że szybkie działanie i zachowanie „zimnej krwi” może być dla innych pomocne.
Jestem przekonana że po tym spotkaniu potrafię sprawdzić się w sytuacjach trudnych i potrzebnych drugiemu człowiekowi.
Uważam że taka forma edukacji młodzieży jest bardzo przydatna w życiu codziennym.
Dlatego też zachęcam wszystkich do uczestnictwa w kursie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej gdyż taka wiedza może uratować ludzkie życie…

Daria Danielak

Opis zdjęć:

00 – Uczestnicy słuchają w skupieniu wykładu na temat pierwszej pomocy
01 – Prowadząca demonstruje na fantomie sposób masażu serca
02, 03 – Nauka uczestników sztucznego oddychania i masażu serca
04 – Pani Zuzanna K. przedstawia prawidłowe ułożenie poszkodowanego

zobacz zdjęcia >>