Laureaci ze Staszica

Laureaci hrubieszowskiego Zespołu Szkół nr 2 (Staszic) w finale IX Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe, eliminacjach regionalnych Międzynarodowego Konkursu Prozy Rosyjskiej „Żywa klasyka”, a także szkolnym etapie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Reklamy

 

W dniach 25-26 marca w Siedlcach odbył się finał IX Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe. Wśród finalistów etapów diecezjalnych z całej Polski znalazły się uczennice „Staszica”: Julia Lachowska z klasy II „d” gimnazjum oraz Agata Bajda z klasy III „d” liceum.

Julia, pomimo pierwszego startu w tejże Olimpiadzie, osiągnęła bardzo wysoki wynik wśród najlepszych uczestników; Agata po raz kolejny potwierdziła swoją „klasę”, awansując do ścisłej czołówki osób nagrodzonych.

Julce, Agacie oraz ich opiekunowi, p. Wojciechowi Borkowskiemu, serdecznie gratulujemy.


***


W dniu 24 marca odbył się szkolny etap XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Spośród jego uczestników do szczebla diecezjalnego awansowała trójka uczniów liceum Staszica: Rafał Urbaniak z klasy I „b”, Klaudia Majewska z klasy II „c” oraz Barbara Prus z klasy I „d”. Uczniom, a także ich opiekunom, s. Bernardzie Kozieł i p. Wojciechowi Borkowskiemu, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


***


Uczennice klasy I dg hrubieszowskiego Staszica – Aleksandra Wesołek i Anna Najczuk będą reprezentować szkołę w finale ogólnopolskiego etapu Międzynarodowego Konkursu Prozy Rosyjskiej „Żywa klasyka”. 

27 marca w eliminacjach regionalnych w Biłgoraju dziewczyny spisały się doskonałe. Ola recytowała fragment bajki Bułaty Okudżawy pod tytułem „Прелестные приключения” za co jury przyznało jej I miejsce, Ania wybrała fragment powieści „Динка” Walentiny Osejewej i zdobyła II miejsce. Wspaniała interpretacja, bezbłędna wymowa dziewczyn zachwyciły jury, co podkreśliła przewodnicząca ogłaszając wyniki i wręczając dyplomy. Jednym słowem – postawiły one bardzo wysoko poprzeczkę pozostałym uczestnikom.

Dodajmy, że międzynarodowy projekt „Żywa klasyka”  prowadzony jest pod patronatem Ministerstwa Nauki i Kultury Federacji Rosyjskiej, Fundacji Ruski Mir i innych.  Jest on adresowany do uczniów w wieku 11-13 lat. Finał konkursu odbędzie się w Moskwie, i wezmą w nim udział uczniowie z około 80 państw. Polskę będą reprezentować laureaci finału w Warszawie, który odbędzie się 17 kwietnia. Cel konkursu – to nie tylko zainteresowanie uczniów utworami literackimi; konkurs przyczynia się również do wsparcia i promowania języka rosyjskiego za granicą;  buduje komunikację wśród rówieśników z całego świata.

Gratulujemy i życzymy powodzenie w finale!źródło i fot: ZS nr 2