Lekcja historii w kinie

Polak z Lwowa, kanalarz, Leopold Socha, przez 14 miesięcy pomaga uciekinierom z getta przetrwać, ukrywając ich w kanałach. Początkowo ratuje ich za pieniądze, jednak w miarę upływu czasu jego motywacje ulegają zmianie…

Reklamy

Uczniowie z klas: IIIT4b, IVT4c, IVT4d pod opieką pań: A. Ryszkiewicz, Z. Chmarzyńskiej, E. Kozaczuk zgłębiali wiedzę na temat życia w czasach Zagłady. W dniu 2.04.2012r. w HDK-u  młodzież obejrzała  film w reżyserii A. Holland pt. „W ciemności”, oparty na prawdziwej historii, opisanej w dwóch amerykańskich książkach pt. „W kanałach Lwowa” R. Marshalla i „Dziewczynce w zielonym sweterku” K. Chiger.

Polak z Lwowa, kanalarz, Leopold Socha, przez 14 miesięcy pomaga uciekinierom z getta przetrwać, ukrywając ich w kanałach. Początkowo ratuje ich za pieniądze, jednak w miarę upływu czasu jego motywacje ulegają zmianie. W miarę rozwoju fabuły, na pierwszy plan zaczyna wysuwać się współczucia, a nie chęć zysku.

Reklamy

Agnieszka Holland odtwarza wydarzenia realistycznie, ukazuje Żydów jako nację cierpiącą, której należy współczuć, oraz jako tych, którzy postawieni w ekstremalnej sytuacji ujawniają swoje słabości.

Aktorzy w filmie posługują się wieloma językami, m.in. polskim, rosyjskim, niemieckim, jidysz, gwarą lwowską, co podkreśla wiarygodność sytuacji.

Odtwórcy głównej roli – Robertowi Więckiewiczowi, udało się przedstawić zmianę bohatera, co stanowi archetyp człowieczej przemiany od zła ku dobru. Metamorfoza zachodziła w miarę przebywania z ukrywającymi się. Agnieszka Holland znakomicie odtwarza scenerię, mistrzowsko buduje dramaturgię, kreuje przerażający, podziemny świat, w którym wszystko w każdej chwili może ulec zniszczeniu. W czasie odwróconych wartości, w brudzie kanałów, powstaje między Żydami a Sochą więź spełniająca idee religijne bez powoływania się na nie. Ukrywający się Żydzi stają się „jego ludźmi”, a Socha „ich człowiekiem”.

Należy zwrócić uwagę na postaci drugoplanowe. Ciekawe role odgrywają: Kinga Preis (żona Sochy), Agnieszka Grochowska ( Żydówka ukrywająca się w kanałach), Michał Żurawski (Bortnik), Benno Furmann (Żyd, który nie wzbudzał sympatii).

Dużą rolę odgrywały zdjęcia Jolanty Dylewskiej, która za pomocą światła ukazywała życie w kanałach.

Film o Holocauście prowadzi do finałowego ocalenia, nadziei, momentu zwycięstwa dobra nad złem.

 

Alicja Ryszkiewicz