Lekcja miłości i pokory

Młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, w okresie przedświątecznym nie zapomniała o samotnych dzieciach i osobach chorych i opuszczonych, żyjących blisko nas. W dniu 16 grudnia 2011roku odwiedziła Dom Dziecka w Łabuniach i Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.

Reklamy

Uczniowie: Agnieszka Matczuk, Agnieszka Błazucka, Patrycja Szczuc, Paulina i Karolina Lewandowska, Weronika Gruszka, Natalia Sobutka, Paulina Kyć, Jagoda Szpinda i Angelika Gałan z klasy ILb i Natalia Knap, Aleksandra Kamińska, Jagoda Duda, Anna Grabowska, Ewelina Piszcz z II Lb, Paulina Kot – IIT4b i Karolina Dudek z klasy IIIT4c wraz z opiekunami: p. Beatą Tomaszczuk, p. Joanną Kornicką i p. Anną Kremplą sprawili dużo radości dzieciom z Domu Dziecka w Łabuniach.

Młodzież zawiozła dzieciom zabawki, słodycze, napoje, ubranka, kosmetyki i specjalne prezenty – ręczniki i pościel, które zostały złożone na ręce Pani Dyrektor Domu Dziecka. Dla najmłodszych mieszkańców młodzież sprawiła największą niespodziankę. Pojawił się Mikołaj wraz z pomocnikami. Jak się okazało, była to pierwsza wizyta Świętego. Dzieci cieszyły się z prezentów i przytulały do Mikołaja, przepychając się nawzajem, aby znaleźć się tylko jak najdłużej na jego kolanach. Radość i uśmiech na twarzyczkach małych mieszkańców Domu Dziecka udzielił się młodzieży budząc najwyższe uczucia – miłości i radości z dawania. Po tym pełnym wzruszeń spotkaniu, młodzież odwiedziła Hospicjum Santa Galla, z którym Zespół Szkół nr 1 współpracuje od kilku lat sprzedając zeszyty i zbierając plastikowe zakrętki. Na początku wizyty odbyło się spotkanie z Dyrektorem Hospicjum Santa Galla, który w krótkiej prelekcji przedstawił naszym uczniom historię powstania i pracę w hospicjum. Po bardzo interesującej lekcji, młodzież złożyła na ręce Dyrektora życzenia świąteczne dla pracowników i wolontariuszy Hospicjum. Następnie wraz z Dyrektorem udała się do osób chorych przebywających w hospicjum. Każdemu pacjentowi hospicjum młodzież podarowała kartkę świąteczną z życzeniami, malutką zieloną choineczkę z origami wraz z czekoladką. Uczniowie poprzez ten mały gest pragnęli umilić święta osobom chorym. W ten sposób na ich szafkach, przy łóżkach choć na chwilę zawitała choinka – symbol świąt i obecności najbliższych.

Odwiedziny dzieci i osób chorych w tym przedświątecznym czasie Bożego Narodzenia były wielką lekcją miłości dla drugiego człowieka i pokory w obliczu samotności i cierpienia. Jan Paweł II powiedział: „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.”

Ofiarowanie tych skromnych prezentów sprawiło, że nasi uczniowie sami zostali obdarowani.

***

Lekcja miłości i pokory

***

Beata Tomaszczuk
foto: ZS nr 1