Lekcja tolerancji i pokory

W minionym tygodniu uczniowie Zespołu Szkół nr 1 odwiedzili Powiatowy Zespół Szkolno – Wychowawczy oraz Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Hrubieszowie.

Reklamy

W  minionym tygodniu klasy: III T4 „d” i IV T4 „c” z Zespołu Szkół nr 1 odwiedziły Powiatowy Zespół Szkolno – Wychowawczy oraz Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Hrubieszowie. Uczniowie mieli okazję poznać   niełatwą pracę nauczycieli w placówkach, gdzie znajdują się dzieci i młodzież z różnymi deficytami i często niepełnosprawnością.

To bardzo ciężka praca, bo wymaga wiele cierpliwości – zauważa jedna z uczennic.

Reklamy

Jedna z pań powiedziała nam, że Jej początki w tej szkole były bardzo trudne, bo czasem nie widać postępów – dodaje inna uczennica – a teraz cieszy najmniejsza poprawa stanu dziecka.

Do każdego ucznia – niezależnie od rodzaju deficytu, należy podchodzić indywidualnie. Lecz do wszystkich dzieci z taką samą troską i miłością.

Mieliśmy okazję poznać szereg pomocy dydaktycznych i pracowni dzięki którym maluchy i uczniowie mają szansę na lepszy rozwój. Jest tu m.in. pracownia EEG-Biofeedback, Tomatis`a i polisensoryczna, w której można „wyciszyć” dziecko za pomocą odpowiednio dobranych barw,  przesuwających się, delikatnych obrazów połączonych z adekwatną do obrazu muzyką.

Sala ta stymuluje kilka zmysłów m.in.: dotyk, słuch, węch i wzrok.

Każde dziecko ma swoją ulubioną formę zabawy, coś, co sprawia mu radość oraz w czym się sprawdza. Jedni lubią układać puzzle, inni malować lub gdy się z nimi bawi.

Nauczyciele – wychowawcy pracują z wytrwałością i oddaniem, odznaczając się ogromną odpowiedzialnością.

Po tej wizycie myślę o tym żeby pójść na pedagogikę – mówi jeden z uczniów technikum. Moi uczniowie bardzo mnie zaskoczyli. Część z nich wykazała się dużą empatią i otwartością. Potrafią i chcą pomagać – mówi nasz polonista, który zorganizował wyjście.

Kończąc naszą wizytę dowiedzieliśmy się, że jest możliwość włączenia się w pomoc  pracującym tu nauczycielom na zasadzie wolontariatu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy miło nas przyjęli i podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. To dla nas dobra lekcja ucząca tolerancji i pokory. Dziękujemy.

 

Daria Anioł / Kornelia Dudek / Anna Anioł