Leżak ogrodowy – jak wybrać odpowiedni?

Leżaki ogrodowe to meble, które cieszą się ogromną popularnością. Używane są zarówno na domowych balkonach i tarasach, jak i na działkach, podczas leśnych pikników, biwaków nad jeziorem oraz na plaży. Jakie leżaki lepiej sprawdzą się w domowych warunkach, a na jakie postawić podczas wyjazdów? Które nich najlepiej wybrać, jeśli nie mamy gdzie przechować ogrodowych mebli podczas zimy? Na te i inne pytania o leżaki odpowiadamy w poniższym tekście.

Drewniany leżak w stylu vintage

Stylowe leżaki ogrodowe drewniane, to najbardziej klasyczne spośród mebli tego rodzaju. Ich pierwowzorem były składane krzesła znane już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Współczesna historia leżaka sięga lat 60 XIX wieku, kiedy zaczęła rozwijać się turystyka, jaką znamy dziś. Pierwsze leżaki były nazywane deckchair (ang. krzesło pokładowe) lub chaise transat (fr. krzesło transatlantyckie), ponieważ początkowo używano ich w podróżach morskich, na statkach. Nieco później leżaki stały się popularne także na plażach, pływalniach czy w ogrodach oraz na piknikach.

Tradycyjny leżak to połączenie drewnianej, składanej ramy oraz wytrzymałej tkaniny, która służy jako siedzisko i oparcie. Oczywiście dziś, nawet pozostając przy materiale, jakim jest drewno, producenci proponują rozmaite wariacje na temat leżaków, oferując meble przypominające bardziej rozkładane krzesła z podnóżkiem czy podparciem, a nawet komfortowe leżanki.

Lekkie aluminium łatwiejsze do przenoszenia

Drewniane, tradycyjne, solidne, ale i ciężkie leżaki, z czasem zaczęły mieć konkurencję w postaci dużo lżejszych mebli wypoczynkowych. Leżaki ze stelażem z aluminiowych rurek, bo to o nich mowa, to nieporównywalnie niższa waga niż konstrukcja oparta o drewno. Taki leżak łatwiej przenieść, dlatego świetnie sprawdza się w roli mebla plażowego czy piknikowego. Dzięki plastyczności aluminium i małej wadze wyrobu, niewielkie po złożeniu leżaki z aluminiowymi stelażami, mogą po rozłożeniu przyjąć nawet formę łóżek. Przewożone z łatwością w bagażniku samochodu, doskonale sprawdzają się w czasie biwaku pod namiotem.

Popularne leżaki z tworzywa sztucznego

Tworzywo sztuczne to materiał tani, który można dodatkowo niemal dowolnie kształtować. Dzięki nowym technologiom pozwala również na produkcję mebli ogrodowych odpornych na warunki atmosferyczne. Wykonane z tworzywa sztucznego leżaki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, a do ich niewątpliwych zalet, poza stosunkowo niską ceną, należy brak konieczności przechowywania podczas zimy w warunkach domowych. Wiele leżaków z tworzywa swobodnie można pozostawić na zewnątrz, a one zachowają swoje właściwości i ładny wygląd nawet po „przezimowaniu” na mrozie.

­

tekst i fot. mat. partnera