Literatura biograficzna i autobiograficzna – DKK w Bibliotece Pedagogicznej

Literatura biograficzna i autobiograficzna była tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie, w dniu 30 września 2014 roku.

Reklamy

 

Klubowicze wymieniali swoje opinie na temat interesujących pamiętników, wspomnień i biografii, m. in. znanych artystów i postaci życia politycznego. Przedmiotem dyskusji były utwory: I. Duncan, Moje życie, M. Farrow, Wszystko, co minęło, G. Plazy, Prawdziwa Marlena Dietrich, J. Sasson, N. Bin Laden, O. Bin Laden, Musiałam odejść, D. Ducret, Kobiety dyktatorów, D. Wałęsa, Marzenia i tajemnice, R. Villancher, Moje skradzione życie, S. James, Sabatina, Latifa, Ukradziona twarz i I. Spencer, Żona mormona. Przez pryzmat tych utworów uczestnicy zastanawiali się nad potrzebą pisania autobiografii, tworzeniem własnej historii życia. Spotkanie było okazją do refleksji na temat życiowych doświadczeń i szansy „szukania samego siebie”. Oprócz dyskusji literackiej klubowicze wykonywali ćwiczenie integracyjne, w którym przedstawiali się wzajemnie za pomocą

trzech istotnych dla siebie przymiotników, odzwierciedlających ich osobowość. Chętnie też wzięli udział w autobiograficznej grze planszowej, skłaniającej do autorefleksji i lepszego samopoznania [zamieszczonej w książce K. Lasocińskiej i J. K. Wawrzyniak: Autobiografia jako twórcze wyzwanie. Warszawa, 2013]. Gra miała na celu uświadomienie wszystkim kolejnych etapów życia, związanych z nimi wydarzeń, osób, wspomnień i odczuć. Uczestniczący w niej dzielili się swoimi doświadczeniami i refleksjami z innymi.

Wtorkowe spotkanie DKK inspirowało do tworzenia własnych autobiografii, rozwijania umiejętności uczenia się życia i poprzez kreatywność wieku dorosłego – wzbogacania własnego rozwoju. Przygotowały je i prowadziły: Aleksandra Kopczyńska i Elżbieta Bednarek, nauczyciele bibliotekarze Filii. Tematem kolejnego spotkania klubowiczów, planowanego na 28 października br., będą książki psychologiczne Beaty Pawlikowskiej.