Łózko rehabilitacyjne – jak zdobyć dofinansowanie?

Z zakupem łóżka rehabilitacyjnego – nowego bądź używanego – wiążą się niemałe koszty. Wiele osób nie może pozwolić sobie na samodzielne sfinansowanie takiego produktu. Warto więc skorzystać z możliwości dofinansowania z zewnątrz.

Reklamy

 

Łóżko rehabilitacyjne – sposób na lepszą codzienność

Łóżka rehabilitacyjne znajdują zastosowanie zarówno w szpitalach, jak i w domach niektórych osób. W obu przypadkach ich wykorzystanie ma to samo uzasadnienie: takie specjalne łóżko ma ulżyć choremu, niepełnosprawnemu bądź poszkodowanemu. Wykorzystanie łóżka rehabilitacyjnego to jeden z najważniejszych elementów rehabilitacji i są ku temu dwa powody – pierwszy to specjalna konstrukcja stelażu, drugi zaś to materac.

Stelaż łóżka rehabilitacyjnego musi być wyposażony w kółka, dzięki czemu całe łóżko jest mobilne. Dodatkowo musi być ono wyposażone w stabilne poręcze, które – w zależności od stanu osoby korzystającej z łóżka rehabilitacyjnego – mogą pełnić różne funkcje. Dla osoby powracającej do zdrowia poręcze takie są bardzo przydatne w chwili, kiedy ta podejmuje próby wstawania z łóżka i potrzebuje stałego elementu łóżka, który mógłby służyć do przytrzymania podczas tej czynności. Jeśli zaś chodzi o osoby obłożnie chore, mające ograniczone możliwości ruchowe, poręcz zapobiega niekontrolowanemu przemieszczeniu się takiej osoby (zwłaszcza podczas snu), którego skutkiem mógłby być nawet upadek. Wiele łóżek rehabilitacyjnych jest zbudowanych z kilku niezależnie poruszających się segmentów, dzięki którym można ustawiać chorego w pozycji siedzącej. Wszystkie wymienione cechy są korzystne zarówno z punktu widzenia chorego, jak i jego opiekuna. Oprócz stelażu bardzo ważny jest też odpowiedni materac, np. wykonany z pianki termoplastycznej, dopasowujący się do sylwetki leżącego i zapobiegający powstawaniu odleżyn.

Reklamy

Łóżka rehabilitacyjne znajdziesz na: https://gamareha.pl/60-lozka-rehabilitacyjne.  

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Choć wizja płacenia mniejszej kwoty za łóżko rehabilitacyjne brzmi kusząco, nie każdy może wprowadzić ją w życie. Możliwość taką mają jedynie osoby, które spełniają pewne warunki. Z punktu widzenia Narodowego Funduszu Zdrowia o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których przeciętny miesięczny dochód (obliczony na kwartał) nie przekracza kwoty równej 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym bądź 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

Jak zdobyć dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne?

Jeżeli osoba chcąca ubiegać się o zdobycie dofinansowania spełnia jeden z wymienionych powyżej warunków, to powinna przygotować się na dopełnienie szeregu formalności, których zwieńczeniem będzie otrzymanie dofinansowania. Aby je otrzymać, trzeba przygotować kilka niezbędnych dokumentów. Pierwszym z nich jest oczywiście wniosek o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego (dla osoby dorosłej bądź dla dziecka – są to dwa osobne wnioski). Kolejny dokument to kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W ślad za nim musi iść zaświadczenie od prowadzącego lekarza specjalisty, który określa w nim nazwę schorzenia oraz uzasadnienie wykorzystania sprzętu rehabilitacyjnego. Potrzebny będzie również kosztorys oraz dowód tożsamości do wglądu.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)