Lustra gimnastyczne – rodzaje, zastosowanie, zalety

Lustra gimnastyczne stanowią stały element wyposażenia różnego typu sal do ćwiczeń. Zwiększają komfort, a nawet bezpieczeństwo podejmowanej aktywności fizycznej, a to nie jedyne ich zalety. Ponadto w zależności od rodzaju lustra gimnastyczne znajdują szerokie zastosowanie zarówno w świecie szeroko pojętego sportu, jak i fizjoterapii. Jakie są ich rodzaje i możliwości wykorzystania? O tym poniżej.

Reklamy

Rodzaje luster gimnastycznych

Na rynku są dostępne dwa rodzaje luster gimnastycznych. Są to lustra i gładkie (tradycyjne) oraz posturograficzne (tzw. lustra korekcyjne z siatką  posturograficzną na jego tafli). Ponadto lustra gimnastyczne w zależności od miejsca i sposobu ich montażu dzieli się na:

  •  przyścienne – pozwalające wybraną powierzchnię ściany wyposażyć w lustra;
  •  zawieszane na drabinkach – za pomocą specjalnych uchwytów mocujących;
  •  wolnostojące – wyposażone zwykle w kółka umożliwiające ich swobodny transport.

W zależności od potrzeb i przeznaczenia sali do ćwiczeń można więc wybrać odpowiedni rodzaj luster. Dochodzi jeszcze możliwość wyposażenia luster w poręcze (pojedyncze lub podwójne umocowane na wspornikach przyściennych lub wolnostojących) umożliwiające wykonywanie różnego typu ćwiczeń bezpośrednio przy lustrze, by zwiększyć ich efektywność i kontrolę nad prawidłową postawą ciała. Bogatą ofertę luster gimnastycznych można znaleźć na stronie sklepu renomowanego producenta sprzętu sportowego Sport Transfer. Znajdują się tam lustra przeznaczone do montażu zarówno w profesjonalnych obiektach sportowych, jak i w domowych siłowniach.

Szerokie zastosowanie luster gimnastycznych

Obecnie profesjonalne sale przeznaczone do różnego typu ćwiczeń są wyposażone w lustra gimnastyczne. Są one ich stałym elementem, zwiększającym komfort i efektywność podejmowanej różnego typu aktywności fizycznej. Z uwagi na swoje liczne zalety lustra gimnastyczne znajdują zastosowanie w:

  •  szkolnych salach gimnastycznych, także przeznaczonych do ćwiczeń indywidualnych korekcji postawy ciała;
  •  siłowniach;
  •  klubach fitness;
  •  szkołach tanecznych i baletowych;
  •  salach rehabilitacyjnych;
  •  salach do fizjoterapii;
  •  salach do aerobiku.

Lustro na siłownię i do klubów fitness jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Pozwala osobom trenującym kontrolować sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń, co wpływa na efektywność realizowanych przez nich planów treningowych. Poza tym lustra powiększają optycznie pomieszczenia i sprawiają, że ich przestrzeń jest dużo lepiej odbierana przez ćwiczących. Podobnie jest w szkołach tańca czy baletu. W tych palcówkach bardzo często spotyka się lustra gimnastyczne z poręczami. Pomagają prawidłowo i dokładnie wykonywać różne ćwiczenia, co jest niezwykle ważne w tym rodzaju sportu. Z kolei sale przeznaczone do rehabilitacji czy fizjoterapii są wyposażone w lustra korekcyjne – a więc lustra posturograficzne. Ich tafla pokryta jest siatką  posturograficzną, która pozwala fizjoterapeucie czy rehabilitantowi ocenić prawidłową postawę pacjenta podczas wykonywanych przez niego ćwiczeń i w razie potrzeby szybko interweniować, by nie zrobił sobie krzywdy. Jest to ważne, ponieważ źle wykonywane ćwiczenia korekcyjne mogłyby wpłynąć na pogłębienie wady postawy. Niewątpliwą zaletą tego typu luster jest to, że umożliwiają autokorektę postawy chorego bez względu na to, w jakiej pozycji się znajduje – stojącej, siedzącej czy też leżącej.

Budowa i sposób montażu luster gimnastycznych

Niezależnie od przeznaczenia i miejsca montażu lustro gimnastyczne powinno być wykonane z najwyższej jakości materiałów, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania pomieszczeń, w których się one znajdują. Zalecane jest, aby stosować lustra o budowie modułowej – prostej w montażu oraz łatwej do rozbudowy. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór luster gimnastycznych o grubości 4 mm mocowanych do płyty wiórowej specjalną elastyczną taśmą dwustronną. Zwiększa to zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo podczas ich montażu oraz ich użytkowania. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest łatwość montażu, jak i demontażu lustra, co pozwala nawet w warunkach domowych w prosty sposób stworzyć sobie idealną salę do ćwiczeń, także korekcyjnych.

(tekst i fot. mat. partnera)