Malarstwo batalistyczne – jubileuszowa wystawa Stanisława Eugeniusza Bodesa

Nie trzeba być wielbicielem malarstwa ani znawcą historii – wystarczy otwarty umysł, ciekawość poznawcza, wyobraźnia, odrobina patriotyzmu lokalnego i chęć bycia na bieżąco z tym co dzieje się w regionie.

Reklamy

Sztuka nie spełniałaby swojej misji gdyby nie odbiorcy, którzy wychodząc jej naprzeciw nadają głębszy sens, a tym samym utwierdzają artystę w przekonaniu, że to co robi jest potrzebne i doceniane.

Aby zapoznać się z dorobkiem artystycznym Stanisława Eugeniusza Bodesa wystarczy przyjść do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, gdzie trwa wystawa zorganizowana w związku z jubileuszem 45-lecia pracy twórczej tego znanego w kraju malarza batalisty, którego przygoda z malarstwem rozpoczęła się gdy miał 16 lat.

Reklamy

Ekspozycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich prezentuje przekrój dorobku malarskiego S.E. Bodesa. Na ponad 30 obrazach można prześledzić sceny wojen, bitew i potyczek z niespełna tysiącletniej historii Polski i Europy – począwszy od słynnej, choć budzącej wiele kontrowersji bitwy na Psim Polu z 1109 roku, kończąc na wydarzeniach z II wojny światowej. Całość uzupełniają niezwykłe eksponaty, wśród których znajdują się średniowieczne ostrogi, rycerskie miecze z okresu bitwy pod Grunwaldem czy kopia zbroi husarskiej, wypożyczona dzięki uprzejmości Muzeum Zamojskiego.

Druga część wystawy poświęcona jest największej pasji S.E. Bodesa i projektowi jego życia – mowa o Panoramie bitwy pod Grunwaldem. Artysta dzieli się z nami kulisami swojej benedyktyńskiej pracy: zobaczymy szkice kompozycyjne, rysunki przygotowawcze, akwarele, fenomenalne ilustracje książkowe a także… własnoręcznie pomalowane przez artystę figurki rycerzy walczących pod Grunwaldem oraz wykonane przez niego modele maszyn oblężniczych.

Wystawie towarzyszy ciekawy katalog oraz możliwość skorzystania z oferty lekcji muzealnej pt. „S.E. Bodes jako kontynuator tradycji malarstwa historycznego”. Referat przygotowany przez komisarza wystawy Dorotę Grzymałę urozmaicony jest prezentacją multimedialną, która w interesujący sposób przybliża rozwój malarstwa historycznego i batalistycznego.

Wystawa „Jubileusz 45-lecia pracy twórczej Stanisława Eugeniusza Bodesa” będzie trwała do 19 sierpnia 2012 r. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia hrubieszowskiego Muzeum i obejrzenia tej wyjątkowej ekspozycji.