Malarstwo Ewy Senczawy w hrubieszowskim Muzeum

DOM – to tytuł pierwszej wystawy twórczości Ewy Senczawy w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Reklamy

Na ekspozycji prezentujemy kilkadziesiąt prac, które powstały głównie w ciągu ostatnich kilku lat podczas pobytów malarki na ziemi hrubieszowskiej. Obrazy powstawały przeważnie w plenerze, ale również w pracowni. Dzieła prezentują różnorodne, preferowane przez malarkę techniki, takie jak: tempera, gwasz, suchy pastel oraz olejna.

Artystka maluje portrety, ogrody, naturę, sceny z tętniących życiem wielkomiejskich kawiarni wibrujących dźwiękami jazzu, jak również wiejskie podwórka rodzinnych stron i nadbużańskie łąki z ich bogatą fauną i florą. To właśnie te ostatnie tematy składają się na wystawę DOM.

Malarka od lat, regularnie powraca na ziemię hrubieszowską. Od wczesnych godzin porannych można Ją zastać nad Bugiem, wśród pól i łąk, malującą pejzaże, roślinność i dzikie zwierzęta. Podgląda też wiejskie podwórka i obejścia pełne domowych i hodowlanych zwierząt, wobec których nie pozostaje twórczo obojętna. Uwiecznia domy, podwórza, gospodarstwa, ale też ludzi.

Ewa Senczawa urodziła się i dorastała w Horyszowie nieopodal Zamościa. Jej rodzina jest związana z kilkoma miejscowościami na Zamojszczyźnie i ziemi hrubieszowskiej. Stanisław Sęczawa, ojciec Ewy, był dyrektorem szkoły w Horyszowie oraz członkiem Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, podobnie jak jego brat, Roch Sęczawa, który był poetą.

Talent i zamiłowanie do sztuki Ewa Senczawa przejawiała od wczesnego dzieciństwa. Podjęła naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, gdzie była wychowanką cenionych artystów i pedagogów, jak prof. Włodzimierz Kunz (malarz i grafik, wieloletni rektor ASP w Krakowie), prof. Jan Szancenbach (malarz, dwukrotnie rektor krakowskiej ASP), prof. Mieczysław Wejman (malarz i grafik, rektor ASP, współtwórca Międzynarodowego Triennale Grafiki).

W czasie studiów oddała się wytrwałej pracy nad kształtowaniem indywidualnego stylu w duchu malarstwa realistycznego. Dużo czasu spędzała w szklarniach ogrodu botanicznego, tworząc wielkoformatowe dzieła. Przed końcem studiów, mając już na koncie między innymi sukces swojej pierwszej indywidualnej wystawy w Pałacu Sztuki, Ewa Senczawa wyjechała z Polski i oddała się malowaniu w różnych krajach, jak: Grecja, Turcja, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, czy Francja.

Informacje praktyczne:

Wystawa DOM będzie prezentowana w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie od 15 maja do 31 sierpnia 2021 r.

Kuratorem wystawy jest Dorota Grzymała – do kontaktu w sprawach związanych z wystawą (tel.: 84 696 27 83, e-mail: sztuka@muzeum-hrubieszow.com.pl).

Wystawie towarzyszy katalog (do nabycia w kasie muzeum).

Na wystawie obowiązuje całkowity zakaz robienia fotografii oraz nagrywania.

Szczegóły dotyczące wystawy, cennik i godziny zwiedzania znajdziecie Państwo na stronie www.muzeum-hrubieszow.com.pl oraz na fanpage’u muzeum na portalu Facebook.

Z twórczością Ewy Senczawy można zapoznać się również za pośrednictwem strony www.ewasenczawa.com

­

(info, grafika: Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie/Dorota Grzymała)


Zobacz też:

Monety od KAS dla hrubieszowskiego muzeum – ZDJĘCIA

Monety od KAS dla hrubieszowskiego muzeum – ZDJĘCIA

LubieHrubie na Instagramie