Malowanie domu z bali. Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć

Budując swój długo wyczekiwany dom z drewna chcemy, aby wyglądał dokładnie tak jak to sobie wymarzyliśmy, dbając przy tym o każdy szczegół. Jednym z tych szczegółów jest odpowiednie zabezpieczenie naszego domu. Jeśli już posiadasz drewniany dom, to na pewno wymaga on odpowiedniej pielęgnacji, żeby mógł zachować długowieczność i żebyśmy mogli cieszyć się jego doskonałą kondycją.

Reklamy

Warto dbać o swój dom!
Chyba każdy z nas wie jak świetnie wyglądają zewnętrze ściany drewnianego budynku, gdy są dobrze utrzymane – więc  pewnie zauważyłeś również, jak wyglądają zniszczone ściany takiego budynku, gdy czas i żywioły zyskują przewagę. Malowanie domu z drewnianych bali zwiększa estetykę, jednocześnie chroniąc jego zewnętrzną stronę, a przy tym zmniejszając ryzyko wysokich kosztów ewentualnych napraw. Domki drewniane zasługują na to, żeby traktować je z wyjątkowym podejściem – na przykład wybierając wysokiej jakości farbę elewacyjną, która zapewni trwałość pomalowanych elewacji nawet do 20 lat! Kwestia zapewnienia maksymalnej trwałości wybarwienia elewacji domu drewnianego interesuje prawie wszystkich właścicieli, ponieważ prawie każdy właściciel takiego domu chce cieszyć się dobrą kondycją ścian.

Drewno jest również takim surowcem, który wymaga od nas odpowiedniej troski i zaangażowania, by nasz dom letniskowy mógł przetrwać lata. Istnieją cztery główne wskazówki, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas malowania domu z bali:

1. Przygotowanie ścian domu do malowania

Aby pomalować dom z bali, szczególnie ważne jest prawidłowe przygotowanie drewna na ściany domu. W przypadku powstania jakichkolwiek drobnych uszkodzeń, warto najpierw naprawić wszelkie drobne problemy mieszanką szpachlową. Najważniejszym krokiem jest jednak gruntowne mycie ścian (wodą i mydłem). Potem zabieramy się do usuwania plam i przebarwień, pleśni i grzyba jak również usuwania farb olejnych i  lakierów z żywicy syntetycznej.  

2. Impregnowanie

Jak każdy inny materiał budowlany, drewno użyte na elewację domu jest stale narażone na działanie promieni słonecznych UV przez co wymaga impregnacji, aby uniknąć takich uszkodzeń. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno narażone jest na liczne skazy takie jak: szarzenie lub podatność na ogień. W tym przypadku świetnie sprawdzają się impregnaty na bazie nieszkodliwych dla środowiska, naturalnych składników, które zmniejszają również ryzyko pojawienia się pleśni i gnicia.

3. Wybieranie najlepszej farby

Po wybudowaniu nowego domku letniskowego nie zwlekaj z malowaniem, ponieważ pomoże to chronić drewno przed uszkodzeniem. Ważne jest, aby wybrać wysokiej jakości farbę, która jest również impregnatem drewna i składa się z naturalnych składników. Wybór takiej farby ma szereg zalet, takich jak to, że czas pomiędzy kolejnymi malowaniami może wynieść nawet 20 lat, albo to, że tego typu farby pozwalają drewnu swobodnie oddychać. Pamiętamy również o sprzyjających warunkach atmosferycznych podczas malowania – wtedy gdy pogoda jest umiarkowana, czyli nie zbyt gorąco i sucho.

4. Błędy, których powinieneś unikać

Każdy z nas popełnia błędy, te zdarzają się nawet przy malowaniu domu z drewnianych bali. Oto, kilka wskazówek, o których należy pamiętać:
Wybieranie niskiej jakości produktów: zawsze szukaj takich, które są najwyższej jakości oraz które zdobyły zaufanie konsumentów. Tutaj warto posłużyć się wszechobecnym Internetem i opinią posiadaczy domów drewnianych.
Niedostosowanie momentu malowania do warunków panujących na zewnątrz: zwracaj uwagę na czynniki takie jak: temperatura, czy bodźce zewnętrzne, które mogą przeszkodzić podczas malowania (drzewa i liście, które mogą spaść, lub kurz itp.).
Niewłaściwe przygotowanie materiałów oraz powierzchni: na czas malowania zabezpiecz elementy, które nie mają być pomalowane.
Używanie pistoletu do farby: to, że farbę należy nakładać natryskowo to mit, można to zrobić pędzlem otrzymując doskonały efekt.
Warto jeszcze wspomnieć o tym, że dbanie o naszą drewnianą posiadłość i jej najbliższe okolice nie jest jedynie dobrym zwyczajem, ale jest również uregulowane prawnie w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 17 lipca 2015 roku. Zawarte są w nim wszystkie wymagane wymiary oraz zasady jakimi trzeba się kierować utrzymując działkę oraz lokal na niej wybudowany.

(tekst i fot. mat. partnera)