25 kwietnia 2024

Masaże lecznicze i energetyczne

21 marca 2011 r. odbył się trzeci z serii wykładów o medycynie naturalnej pt. „Masaże lecznicze i energetyczne”. Wykład poprowadził dyplomowany masażysta Pan Marek Sapalski – terapeuta gabinetu medycyny naturalnej „Złoty Środek” w Lublinie.

MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ

To bardzo prosta i jednocześnie skuteczna technika masażu oparta na zasadach starożytnej medycyny chińskiej. Polega na wykorzystaniu podciśnienia. Podciśnienie wytwarzane jest w gumowej bańce przez usunięcie z niej powietrza. Zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, powoduje przekrwienie oraz poprawę elastyczności skóry. Duże podciśnienie, jakie powstaje wewnątrz bańki, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawiając tym samym ukrwienie, dotlenienie i odżywienie tkanek.

Przebieg
Wykonywany jest za pomocą specjalnych gumowych baniek w czterech różnych wielkościach, stosowanych w zależności od miejsca masażu. Masaż wykonywany jest na odsłoniętej skórze, posmarowanej środkiem pomagającym zwalczać krwiaki, stłuczenia i obrzęki pourazowe (na przykład maść z wyciągiem z arniki). Przesuwanie baniek po skórze powoduje bowiem drobne wybroczyny, podobnie jak stawianie tradycyjnych baniek szklanych. Zabieg trwa około 10-30 minut.

Efekty
Pobudzone w wyniku masażu krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, które to są przyczyną cellulitu. Daje dobre efekty w zwalczaniu cellulitu i modelowaniu tkanki tłuszczowej ud, pośladków i ramion, podniesienia pośladków. Może spowodować usunięcie obrzęków, bólu. Poprzez odblokowanie przepływu energii chi, prowadzi do zrelaksowania organizmu.

Przeciwwskazania
Główne przeciwwskazania, to gruźlica, nowotwory, uszkodzenia naskórka, wysiękowe zapalenie stawów, wysoka gorączka, zaburzenia krzepliwości krwi, zmiany skórne (egzema, uczulenia, żylaki).

MASAŻ LOMI LOMI NUI

Lomi oznacza po prostu masaż. W języku hawajskim oznacza też naciskać, ugniatać, pocierać, oraz pracować nad wnętrzem i zewnętrzna stroną, a także dotykanie miękką łapą zadowolonego kota. Podwojenie tego słowa powoduje zwielokrotnienie jego znaczenia, czyli masaż specjalny, bardziej intensywny. Natomiast Nui oznacza ważny, jedyny w swoim rodzaju, duży. Pierwotnie praktykowany był w świątyniach przez kahunów (mistrzów masażu). Połączony był ze świętym tańcem, wykonywanym wokół kamiennego ołtarza.

Przebieg
Masaż wykonywany jest na całkowicie nagim ciele, z użyciem olejku, przy dźwiękach hawajskiej muzyki. Masażysta pracuje dłońmi i przedramionami w rytm muzyki. Części intymne są zawsze zakryte ręcznikiem lub prześcieradłem. Pierwsza część masażu wykonywana jest w leżeniu na brzuchu. Zwykle kolejno masowane są plecy i ramiona a następnie kolejno obie nogi wraz z pośladkami i brzuch. Druga część odbywa się w leżeniu plecach, a masażysta opracowuje kolejno ramiona, klatkę piersiową (masaż biustu wymaga zgody masowanej), plecy, kolejno obie nogi i brzuch. Masaż kończy się układem rąk na całkowicie przykrytym już ciele. Układ ten harmonizuje przepływ energii. Nie ma jednak jedynej prawdziwej techniki tego masażu. Najważniejsze jest, aby masowany czuł się dobrze i w trakcie i po zabiegu. Zabieg trwa co najmniej 60 minut.

Efekty
„Jedynym celem tego czułego masażu jest zregenerowanie, dodanie siły oraz przywrócenie harmonii z samym sobą i otoczeniem.” (Klaus Assmann – Świątynne masaże z Hawajów) Na poziomach ciał energetycznych masaż wywołuje uczucie błogości i całkowitego rozluźnienia. Ważnym jest, aby masowany miał wolę rozluźnienia i relaksu, aby chciał docenić swoje ciało. Na poziomie fizycznym Lomi Lomi łagodzi stres i redukuje napięcia mięśni. Pobudza przepływ krwi i przepływ limfy, przez przyspiesza usuwanie toksyn i odpadów przemiany materii z organizmu.

Przeciwwskazania
Białaczka.

MASAŻ SHIATSU

W tłumaczeniu dosłownym „naciskanie kciukami”, jest japońską odmianą masażu, wykonywanego w celu poprawy zdrowia poprzez wpływ na przepływ energii ki w organizmie. Jest bardzo prosty. Wywodzi się z wcześniejszych metod japońskich (Anma) i chińskich (Anmo lub Tiuna). Pobieżny obserwator może odnieść wrażenie, że właściwie nic lub bardzo niewiele się dzieje – zaledwie spokojne, łagodne uciskanie kciukami czy dłońmi różnych punktów na ciele, luźne nakładanie łokci i przedramion lub zwykłe obracanie kończyn. Obecnie istnieje wiele różnych stylów shiatsu. Niektóre z nich skupiają się na punktach akupresury (akupunktury), inne polegają na bardziej ogólnej pracy z ciałem lub wzdłuż kanałów przepływu energii ki. Shiatsu jest idealny dla osób, które mają opory przed zdjęciem ubrania, ponieważ nie muszą się rozbierać, a nawet wskazane jest luźne, cieplejsze (ale nie grube) ubranie, np. dres.

Przebieg
Pobieżny obserwator może odnieść wrażenie, że właściwie nic lub bardzo niewiele się dzieje – zaledwie spokojne, łagodne uciskanie kciukami czy dłońmi różnych punktów na ciele, luźne nakładanie łokci i przedramion lub zwykłe obracanie kończyn. Pełny masaż, skupiony nad ogólną pracą nad ciałem wzdłuż kanałów ki, wykonywany jest kciukami, dłońmi, przedramionami, łokciami i kolanami. Masowany w wygodnym ubraniu i skarpetkach leży na podłodze na macie – najpierw na brzuchu, a następnie na plecach. Pełny seans trwa około 45 minut. Odrębną techniką jest masaż stopami. Polega na ostukiwaniu i uciskaniu ciała masowanego. W wyjątkowych przypadkach – gdy leżenie nie jest możliwe – masaż może być wykonywany na siedząco.

Efekty
Terapeutyczny wpływ masażu ukierunkowany jest na pobudzenie sił obronnych organizmu do walki z dolegliwościami. Terapia Shiatsu pomaga:
» uwolnić od napięć i stresów,
» przywrócić sprawność i witalność,
» zmniejszyć dolegliwości ciała,
» zwiększyć utlenienie komórkowe mięśni,
» usprawnić kondycję organizmu,
» uodpornić organizm na infekcje i schorzenia.

Przeciwwskazania
Główne przeciwwskazania do masażu, to choroby o podłoży bakteryjnym, wirusowym, lub pasożytniczym, ciąża, hemofilia, menstruacja, miażdżyca, nadciśnienie, nowotwory, zmiany skórne, wszystkie stany zapalne, żylaki.

Zdjęcia »

***

Źródło: www.zlotysrodek.pl