Materace – co musisz o nich wiedzieć?

Czym należy się kierować wybierając materace do naszego mieszkania? Czy bardziej istotne są względy estetyczne, czy może raczej należy postawić przede wszystkim na walory użytkowe? To dwa pytania o materace, które są zdecydowanie najczęściej zadawane przez klientów. W niniejszym tekście postaramy się udzielić na nie wyczerpujących odpowiedzi.

Reklamy

 

Materace – czym powinny się charakteryzować

Bardzo często kupując materace kierujemy się w pierwszym rzędzie względami estetycznymi: zwracamy uwagę przede wszystkim na takie atrybuty, jak kolorystyka, wygląd materiału, z jakiego wykonane są materace, oraz to, czy dany materac dobrze komponuje się z wystrojem naszej sypialni. Czy takie podejście jest błędne? Można na to odpowiedzieć, że raczej tak, aczkolwiek w żadnym razie nie oznacza to, że szeroko rozumiane względy estetyczne nie są istotne przy wyborze materacy. Warto jednak mieć świadomość, że materace to przede wszystkim przedmioty mającej spełniać określoną funkcję, a mianowicie: mają nam one zapewniać wygodny i zdrowy sen. Od tego, jaki materac wybierzemy do naszego łóżka, w bardzo dużej mierze zależeć będzie nie tylko jakość naszego snu, ale również kondycja naszego kręgosłupa. Chociażby z tego powodu wybierając materace należy kierować się przede wszystkim ich walorami użytkowymi, a nie estetycznymi. Interesować nas powinny więc takie parametry, jak na przykład wymiary materaca, giętkość, stabilność, czy sposób, w jaki materac dopasowuje się do naturalnych krzywizn i wgłębień naszego ciała. Od tych parametrów zależeć będzie to, czy będziemy w stanie zdrowo wyspać się w naszym łóżku. Jak mówi w rozmowie z nami konsultant sklepu Materace dla Ciebie: „Bardzo często wybierając materace klienci zwracają uwagę przede wszystkim na ich wygląd, kolorystykę oraz inne atrybuty tego typu. W rzeczywistości jednak, naprawdę istotnymi cechami dobrego materaca są parametry ściśle techniczne. W naszej codziennej praktyce staramy się więc, w miarę możliwości, informować naszych klientów o tym, jakie są rzeczywiście istotne cechy dobrego materaca i jaką właściwie funkcje powinien spełniać ten przedmiot”.

 

Źle dobrane materace, a konsekwencje zdrowotne

Czy wybór nieodpowiedniego materaca do spania może pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia? Odpowiedź niestety jest twierdząca. Jak wspominano, od doboru materacy w dużej mierze zależą zarówno jakość naszego snu, jak i kondycja naszego układu kostnego. Źle dobrane materace to więc między innymi takie problemy, jak niewyspanie czy różnego rodzaju problemy z kręgosłupem. Warto mieć świadomość, że te kwestie stają się szczególnie newralgiczne w przypadku osób młodych, których układ kostny dopiero znajduje się w fazie wzrostu i jest bardzo podatny na uszkodzenia. W takim przypadku, długotrwałe korzystanie z materacy do spania nieodpowiedniej jakości może skutkować naprawdę poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak chociażby różnego rodzaju wady postawy, a także gorszy rozwój psychofizyczny dziecka, który wynika z braku prawidłowej regeneracji organizmu podczas snu.

 

fot. mat. sponsora