Materace ortopedyczne i 2 inne rodzaje materaców, które pozytywnie wpływają na zdrowie kręgosłupa

Dbanie o zdrowie kręgosłupa powinno być priorytetem każdego człowieka, szczególnie w przypadku osób, które cierpią na dolegliwości bólowe ze strony tej części ciała. To dla nich zostały stworzone materace ortopedyczne, rehabilitacyjne i termoelastyczne, czyli specjalistyczne produkty ułatwiające utrzymanie właściwej postawy ciała podczas snu.

  1. Materace ortopedyczne
  2. Materace rehabilitacyjne
  3. Materace termoelastyczne

Wiele dolegliwości bólowych pojawia się po przebudzeniu. To sygnał, że spaliśmy w nieodpowiedniej pozycji, a materac nie zapewnił wystarczającego podparcia dla kręgosłupa. Aby wyeliminować przyczynę problemów bólowych należy przede wszystkim zainwestować w odpowiedni materac.

Materace ortopedyczne

Materace ortopedyczne to specjalne materace, których zadaniem jest dopasowanie się do krzywizn ciała śpiących na nich ludzi tak, aby ci nie odczuwali dolegliwości ze strony kręgosłupa. Na tego typu materacach mogą więc spać zarówno osoby zdrowe, jak i cierpiące z powodu chorób ortopedycznych. W tym wypadku materac dostosowuje się do naturalnych krzywizn ludzkiego ciała, dzięki czemu kręgosłup otrzymuje właściwe wsparcie, a podtrzymujące go mięśnie mogą odpoczywać. Wybierając materac ortopedyczny warto jednak zasięgnąć opinii fachowca, ponieważ poszczególne modele znacznie różnią się między sobą i przeznaczone są dla użytkowników z konkretnymi dolegliwościami.

Materace rehabilitacyjne

Dla pacjentów, którzy większość czasu spędzają w pozycji leżącej i wymagają opieki lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów, przeznaczone są materace rehabilitacyjne. Ich najważniejszą cechą jest elastyczność punktowa, a więc zdolność do odkształcania się jedynie w miejscach, w których aktualnie następuje nacisk ciała użytkownika. W ten sposób materace rehabilitacyjne zapewniają idealne podparcie dla całego ciała chorego, dzięki czemu pacjent może non stop wygodnie leżeć w pozycji wyprostowanej.

Materace termoelastyczne

Dla osób odczuwających jedynie delikatne problemy po wstaniu z łóżka, np. sztywnienie karku lub ból w poszczególnych odcinkach kręgosłupa, przeznaczone są materace termoelastyczne. Pod wpływem temperatury ciała materac miejscowo kurczy się i poddaje, dlatego śpiąca na nim osoba może przyjąć prawidłową postawę ciała, czyli zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, nie rezygnując jednocześnie z własnej wygody. Na tego typu materacach mogą spać nawet osoby z alergiami, ponieważ materace wytwarzane są głównie z materiałów przyjaznych dla tej grupy użytkowników.

(tekst i fot. mat. partnera)