Materace w Zamościu – jak dobrać odpowiedni model, aby zwiększyć komfort swojego snu?

Wybór materaca może wydawać się trudnym zadaniem dla osoby, która nigdy wcześniej nie zetknęła się z pojęciem pianki termoelastycznej albo technologii Multipocket. W rzeczywistości jednak za wszystkimi tymi trudnymi z pozoru określeniami kryją się rozwiązania, które mają wpłynąć na komfort korzystania z materaca. Oto niezbędne informacje na temat tego, jak wybrać właściwą twardość materaca oraz na co jeszcze zwracać uwagę podczas jego zakupu.

Reklamy

Jak materac wpływa na jakość snu?

Na jakość snu ma wpływ naprawdę wiele czynników, takich jak między innymi temperatura, ilość światła lub hałasu w sypialni, samopoczucie, stan zdrowia oraz materac, na którym się odpoczywa. Z jednej strony powinien zapewniać on wygodę niezbędną do szybkiego zaśnięcia i spokojnego przespania całej nocy bez zbędnych wybudzeń. Z drugiej natomiast odpowiada za podtrzymanie kręgosłupa w fizjologicznej pozycji podczas wielu godzin nocnego odpoczynku. Ponieważ z materaca korzysta się codziennie, regularnie i przez długie godziny, nie powinno się lekceważyć jego wpływu na własne zdrowie i samopoczucie.

Poprzez zapewnienie odpowiedniej wygody, materac jest w stanie wpłynąć na głębokość snu. Komfort ma duże znaczenie dla odpoczynku, a w przypadku jego braku nietrudno o przebudzenia i odczuwalne zmęczenie o poranku. Właściwe podparcie kręgosłupa jest natomiast ważne dla uniknięcia bolesnych schorzeń, różnego rodzaju dolegliwości i wad postawy, które często wymagają długotrwałej rehabilitacji. Po nocy spędzonej na właściwie dobranym i wygodnym materacu nie powinno się odczuwać bólu pleców ani sztywnienia stawów. Jeśli coś takiego ma miejsce, jest to jasny sygnał, że nadszedł moment na zakup nowego materaca.

Reklamy

Jak dobrać materac do swoich potrzeb?

Najważniejszą cechą materaca, którą zawsze należy dopasowywać do indywidualnych wymagań, jest jego twardość. Renomowani producenci tacy jak Hilding Anders oznaczają twardość swoich materacy przy pomocy skali o czterech wartościach od H1 do H4. Skala ta zawiera zalecenia odnośnie wyboru przy określonej wadze ciała – im jest ona wyższa, tym twardszy powinien być materac, aby móc ją właściwie podeprzeć.

  • H1 to materace miękkie, które tworzone są z myślą o osobach ważących maksymalnie 50 kg. Najczęściej korzystają z nich dzieci i kobiety o drobnej budowie ciała.
  • H2 to oznaczenie modeli średnio miękkich, z których korzystać powinny osoby ważące ponad 50 kg, lecz nie więcej niż 80 kg.
  • H3 to modele średnio twarde, zaleca dla osób o wadze pomiędzy 80 a 100 kg. To również dobry wybór dla kogoś, kto waży nieco mniej, ale preferuje twardsze podłoże snu lub doświadcza różnego rodzaju dolegliwości związanych z kręgosłupem.
  • H4 to symbol materacy bardzo twardych, z których nie powinny korzystać osoby ważące mniej niż 100 kg. Zdarza się, że w modele te zalecane są osobom z poważnymi schorzeniami kręgosłupa, ale takie zalecenie może wydać wyłącznie lekarz.

Na jaki rodzaj materaca się zdecydować?

Marka Hilding produkuje dwa rodzaje materacy, mianowicie modele piankowe i sprężynowe. Różnią się one między sobą konstrukcją – materace sprężynowe opierają się na tradycyjnych sprężynach, natomiast piankowe na stabilnym bloku elastycznej pianki. Nie sposób stwierdzić, który z rodzajów sprawdza się lepiej, ponieważ oba mają swoje zalety i wady.

Firma Hilding Anders w tradycyjnych modelach sprężynowych postanowiła zamykać każdą ze sprężyn w niezależnej materiałowej kieszeni dla poprawy elastyczności punktowej materaca i wydłużenia jego żywotności. Przykładem takiego modelu może być popularny materac kieszeniowy Hilding Step dostępny w różnych rozmiarach. Materiałowe kieszenie to jednak nie wszystko – w modelach takich jak Makarena bądź Flamenco marka zdecydowała się na zastosowanie technologii Multipocket. Polega ona na zmniejszeniu sprężyn wewnątrz konstrukcji materaca i podwojeniu ich ilości.

W piankowych materacach Hilding najważniejszym rozróżnieniem jest specyfika konkretnych pianek. Większość wykorzystywanych przez markę pianek, takich jak Velvet Touch lub Flexifoam, to pianki wysokoelastyczne. Cechują się one świetną trwałością i odpornością na odkształcenia oraz zdolnością dopasowywania się do kształtu ciała pod wpływem jego nacisku. Można znaleźć je w modelach takich jak Hilding Foxtrotz albo Modern.

Inną propozycją są materace termoelastyczne, w których budowie znaleźć można piankę Visco. Jako jedyna dopasowuje się ona do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury, a nie tak jak to zwykle bywa, wywieranego nacisku. Materac Visco 80×200 to jednoosobowy model, który jak żaden inny potrafi dopasować się do fizjologicznych zakrzywień, podeprzeć zmęczony kręgosłup i pozwolić na regenerację wszystkich mięśni.

(tekst i fot. mat. partnera)