15 lipca 2024

Matylda Bień wicemistrzynią Europy Seniorek! [ZDJĘCIA]

Tegoroczna maturzystka Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie Matylda Bień wywalczyła tytuł wicemistrzowski Mistrzostw Europy Karate Kyokushin w najbardziej prestiżowej kategorii kumite seniorek open.

W Myślenicach w dniach 5-6.11.2022 r. odbyły się 19 Mistrzostwa Europy Open i Puchar Europy w Karate Kyokushin. Wzięło w nich udział, pod kierownictwem shihana (trenera) Krzysztofa Polichy, sześciu reprezentantów Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin, w tym tegoroczna maturzystka w ZS nr 3 w Hrubieszowie Matylda Bień, która wywalczyła tytuł wicemistrzowski Mistrzostw Europy w najbardziej prestiżowej kategorii kumite seniorek open.

­

­
Tak nam przedstawiła przebieg swojej rywalizacji…

– Zawody początkowo miały odbyć się w Mołdawii, ale ze względów bezpieczeństwa odbyły się w Polsce. Pierwszego dnia walczyli młodsi. Drugiego dnia były walki seniorów w kategorii OPEN, czyli bez podziału na kategorie wagowe.

W mojej kategorii było 16 kobiet z takich państw jak: Hiszpania, Węgry, Bułgaria, Kuwejt, Ukraina i oczywiście Polska. Musiałam stoczyć cztery walki.

Pierwszą walkę stoczyłam z zawodniczką z Węgier, wygrałam pewnie, ale początkowo byłam bardzo zestresowana, bo oprawa całego wydarzenia była niesamowita i oficjalna, co było dla mnie nowością.

Druga walka nie odbyła się, bo moja przeciwniczka nie zjawiła się, przez co przeszłam do półfinału.

Walkę półfinałową stoczyłam z bardzo doświadczona zawodniczką, również z Węgier (jest ona wicemistrzynią Europy w kategorii +65 kg). Wygrałam bardzo pewnie.

W finale spotkałam się z jedną z topowych polskich zawodniczek – Darią Dobkowską-Szefer. Walka początkowo była bardzo wyrównana i po regulaminowym czasie nie wyłoniono zwyciężczyni. Miałyśmy dogrywkę. Niestety, na początku za bardzo przyśpieszyłam, po czym zabrakło mi siły na końcówkę i przegrałam jednogłośną decyzją.

Zawody te były również kwalifikacjami do Mistrzostw Świata Open, które odbędą się w 2023 w Japonii i właśnie taką kwalifikacje wywalczyłam.

Było to niesamowite przeżycie. Bardziej stresowałam się wszystkimi światłami, reflektorami i kamerami, niż samymi walkami. W końcu był to mój pierwszy start w tak poważnej seniorskiej imprezie.

Teraz muszę wygoić wszystkie siniaki i zaczynam przygotowywać się do Mistrzostw Polski U-21, które odbędą się w Katowicach 26 listopada.

­

***

­

Dzień wcześniej młodsi zawodnicy z Zamościa rywalizowali w europejskim Pucharze Europy, zdobywając cztery medale, w tym trzy złote i tak: Martyna Nowosad w kategorii kumite w kat. wagowej + 60 kg juniorek młodszych, Dawid Kania w kategorii kumite (30 kg) kadetów i Alan Kania w kategorii kumite (55 kg) młodzików zdobyli złote medale, Mikołaj Łoza w kategorii kumite (45 kg) młodzików odebrał medal brązowy, a Jakub Przyczyna w kategorii kumite (60 kg) juniorów młodszych zajął 5 miejsce.

– Wszyscy zawodnicy spisali się znakomicie, zademonstrowali siłę i waleczność. Niejednokrotnie pokazując, że są czołówką najlepszych zawodników nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nasi karatecy wykonali ogrom pracy przygotowując się do zawodów tej rangi, dzieląc swój czas pomiędzy treningi, szkołę oraz rodzinę. Każdy z nas trener, rodzic, nauczyciel ma inne zadanie w ich życiu, ale wszyscy mamy ten sam cel – rozwój i wsparcie – mówi trener ZKKK Krzysztof Policha.