Medal TRH z okazji 575 Rocznicy Unii Horodelskiej na pojednanie polsko-litewskie

Emocjonalnie jestem związany z Hrubieszowszczyzną, gdyż tu spędziłem dzieciństwo i młodość. Wszystko, co związane jest z miastem i powiatem jest mi nieobojętne. Przeżywam wszystkie sukcesy i porażki.

Reklamy

W pierwszych dniach maja 2013 roku odwiedziłem moich przyjaciół, rdzennych Litwinów, z którymi przyjaźnię się od 22 lat. W swojej kolekcji miałem medal wybity przez Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie z okazji 575 Rocznicy Unii Horodelskiej. Pomyślałem sobie, że w obecnych czasach, kiedy stosunki polsko – litewskie nie należą do najlepszych, ten medal powinien być na Litwie. Będzie z niego więcej korzyści dla naszych relacji, niż gdyby leżał u mnie w szufladzie.

W tym roku przypada 600-lecie podpisania Unii Horodelskiej. Podczas mojego pobytu na Litwie w Rej. Moletai m. Ałanta, medal ten wręczyłem dyrektorowi szkoły rolniczej w tej miejscowości, którym od 40 lat jest Pan Vładas Pusvaszkis. Wprawdzie na hrubieszowszczyznie nie ma już szkoły rolniczej, może jednak jakaś szkoła chciałaby nawiązać współpracę. Ja swoją osobą służę pomocą, gdy pojawi się taka inicjatywa.

 

Pozdrawiam serdecznie

Alfred Szwajkowski


Od redakcji:

Jeśli jakakolwiek szkoła w terenu powiatu hrubieszowskiego zainteresowana będzie nawiązaniem współpracy ze szkołą litewską, prosimy o kontakt z redakcją LubieHrubie (odpowiednie dane w zakładce „Kontakt”), a skontaktujemy ją z panem Szwajkowskim.