Meldunki z poligonu. Szkolenia hrubieszowskich zwiadowców w OSPWL Wędrzyn

W dniu 4 maja pododdziały 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego wyjechały na szkolenie poligonowe do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn.

Reklamy

 

WYJAZD NA SZKOLENIE POLIGONOWE W OSPWL WĘDRZYN

W dniu 4 maja br. pododdziały 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego wyjechały na szkolenie poligonowe do OSPWL Wędrzyn. Głównym celem zgrupowania jest doskonalenie umiejętności indywidualnych żołnierzy oraz działań zespołowych w zakresie wykonywania zadań zgodnie z bojowym przeznaczeniem.

Zdjęcia>>

 

***


LETNIE ZGRUPOWANIE POLIGONOWE WOJSK ROZPOZNAWCZYCH I WALKI ELEKTRONICZNEJ

W dniu 6 maja br. w OSPWL Wędrzyn odbyło się uroczyste rozpoczęcie letniego  zgrupowania poligonowego Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej.

Podczas zgrupowania pododdziały 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego wezmą udział w szeregu przedsięwzięć szkoleniowych zaplanowanych w czasie zgrupowania. I tak już 7 maja reprezentacja 2.pr wzięła udział w zawodach sportowo – wędkarskich o Puchar Dowódcy Zgrupowania WRiWE.

Czeka ich również szkolenie z taktyki, szkolenia ogniowe, a także wezmę udział w kursie prowadzenia rozpoznania powietrznego ze śmigłowca oraz w zawodach użyteczno – bojowych plutonów rozpoznawczych połączonych ze spływem kajakowym.

Zdjęcia>>

 

***

 

SZKOLENIE ZWIADOWCÓW

W dniach 8 – 14 maja br. podczas letniego  zgrupowania poligonowego w OSPWL WĘDRZYN zwiadowcy z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego podnosili swoje umiejętności m.in. w prowadzeniu rozpoznania powietrznego ze śmigłowca, polegającego na rozpoznaniu oraz wykonaniu dokumentacji fotograficznej wskazanych obiektów.

Żołnierze w trakcie zajęć z przepraw wodnych mieli okazję przekonać się o możliwościach brodzenia oraz pływania wozów rozpoznawczych typu BRDM-2 oraz doskonalili pokonywanie przeszkód wodnych na etatowych i podręcznych środkach przeprawowych.

Nie zabrakło również szkolenia ogniowego, podczas którego zwiadowcy doskonalili prowadzenie ognia z wozów bojowych oraz z pistoletu wojskowego do celów stałych z jednoczesną zmianą punktu celowania.

Ukoronowaniem tygodnia szkoleniowego było rozpoczęcie zawodów użyteczno – bojowych plutonów rozpoznawczych połączonych ze spływem kajakowym o puchar Inspektora Rodzajów Wojsk. Zawody polegały na pokonaniu kilku odcinków specjalnych rzeki na czas. Nie jest to jednak zwyczajny spływ kajakowy – niepozorna rzeka roi się od konarów i głazów zalegających na dnie oraz posiada niezliczoną liczbę zakrętów i ślepych koryt. Zwiadowcy rywalizują nie tylko ze sobą, lecz także ze swoimi słabościami i naturalną dziką przyrodą. Zwiadowcy 2.hpr zajęli III miejsce.

Zdjęcia>>

 

***

 

SZKOLENIE OGNIOWE W SPECYFICZNYCH WARUNKACH

Letnie zgrupowanie poligonowe Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w OSPWL WĘDRZYN to dla zwiadowców szereg nowych wyzwań szkoleniowych.

Zwiadowcy 4 kompanii rozpoznawczej wzięli udział w szkoleniu ogniowym na jeziorze BUSZNO, gdzie udowodnili sobie, że nawet z wody są w stanie odeprzeć atak przeciwnika.

Podczas strzelania sytuacyjnego na jeziorze, żołnierze zmierzyli się z sytuacją nawiązania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem podczas próby uchwycenia przeciwległego brzegu jeziora.

Zdjęcia>>

 

***

 

STRZELANIE SYTUACYJNE ZWIADOWCÓW

W dniu 15 maja w OSPWL WĘDRZYN, w ramach letniego zgrupowania poligonowego Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej zwiadowcy z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego odbyli strzelanie sytuacyjne „w lesie”.

W szkoleniu wzięły udział trzy grupy rozpoznawcze z 2 kompanii dalekiego rozpoznania. Strzelanie polegało na odbyciu patrolu w składzie trzech sekcji wspieranych przez pojazdy wielozadaniowe HMMWV. W trakcie wykonywania patrolu żołnierze zwalczali kolejno napotykane cele.

Podczas realizacji szkolenia osiągnięto następujące cele szkoleniowe:

– realizm działania,

– współdziałanie żołnierzy,

– zachowanie się zwiadowców podczas prowadzenia ognia w warunkach ograniczonej widoczności ze zmianą szyków w odniesieniu na reakcje na kontakt z przeciwnikiem,

– współdziałanie patrolu pieszego wspieranego przez strzelców wyborowych z bronią pokładową z wozów bojowych.

Wszystkie strzelania były prowadzone z zachowaniem warunków bezpieczeństwa, amunicją  bojową, a każdy zwiadowca wyposażony był w kamizelkę kuloodporną.

Zdjęcia>>

 

***

 

WRĘCZENIE PUCHARÓW INSPEKTORA RODZAJÓW WOJSK

W dniu 16.05.2017 r. z okazji Święta Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów biorących udział w zgrupowaniu.

W trakcie uroczystości zostały wręczone puchary Inspektora Rodzajów Wojsk za zawody użyteczno-bojowe plutonów rozpoznawczych połączonych ze spływem kajakowym, w których zwiadowcy z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego zajęli III miejsce. 

Zdjęcia>> 

 

***

 

OSPWL WĘDRZYN – SZKOLENIE SPADOCHRONOWE

W dniach 16-18 maja br. na terenie OSPWL Wędrzyn we współpracy z 9 pułkiem rozpoznawczym z Lidzbarka Warmińskiego odbyło się ćwiczenie  spadochronowe, w którym uczestniczyli nasi zwiadowcy.        

Skoki wykonywano ze śmigłowca W3-SOKÓŁ  z wysokości od 400 do 4000 m. Były to skoki szkolne, szkolno-treningowe oraz szkolno-bojowe.

Zdjęcia>>

 

***

 

OSPWL WĘDRZYN – OŚRODEK ZURBANIZOWANY

W ramach letniego zgrupowania poligonowego Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej żołnierze 2.pr prowadzili szkolenie na wielu obiektach ośrodka szkoleniowego OSPWL Wędrzyn.

Do najciekawszych i najtrudniejszych należy Ośrodek Zurbanizowany. Ośrodek jest kopią małego miasteczka z pełną infrastrukturą, z urzędem miasta, pocztą, szkołą, dworcem kolejowym. Prowadzenie rozpoznania w terenie zurbanizowanym jest jednym z najtrudniejszych egzaminów dla prawdziwego zwiadowcy. 

Zdjęcia>>

 

***

 

WALKA O PUCHAR DOWÓDCY GENERALNEGO RSZ

W dniu 18 maja br. o godzinie 22:00 rozpoczęły się centralne zawody użyteczno-bojowe plutonów rozpoznawczych o puchar Dowódcy Generalnego RSZ. Pluton 2 pułku rozpoznawczego reprezentuje 2 kompania dalekiego rozpoznania.

W pierwszym dniu pluton rozpoznawczy wziął udział w konkurencjach takich jak: prowadzenie obserwacji w nocy, pokonywanie przeszkody wodnej, kierowanie ogniem plutonu.

Podczas letniego zgrupowania reprezentacja przygotowywała się na obiektach szkoleniowych wędrzyńskiego poligonu. 

Zdjęcia>>

 

Tekst i zdjęcia: 2hpr