23 kwietnia 2024

Mentorska pomoc dla policjantów z Ghazni

Ośrodek Szkolenia Policji funkcjonujący przy Polskich Siłach Zadaniowych w Ghazni odpowiedzialny jest za przygotowanie kandydatów do pracy w afgańskiej policji ANP (z ang. Afghan National Police). 5 maja 2011 roku, pod okiem polskich mentorów, przyszli policjanci uczyli się działać na posterunku kontrolnym.

Zajęcia rozpoczęły się w salach wykładowych, gdzie instruktorzy zapoznali szkolonych z tematyką zajęć. Następnie wszyscy udali się na plac ćwiczeń taktycznych, gdzie w praktyce, krok po kroku przypominali sobie algorytm postępowania na posterunku kontrolnym. -Dzisiaj ćwiczymy przede wszystkim przeszukiwanie pojazdów i osób.- powiedział instruktor podporucznik Mirzagul Alikozai.

Instruktorzy starali się urozmaicać zajęcia i robili wszystko by rutyna i wyćwiczone schematy nie towarzyszyły przyszłym funkcjonariuszom w ich codziennej służbie. Za każdym razem zmieniali scenariusz, a osoby podgrywające kontrolowanych zachowywały się inaczej. Kandydaci na policjantów musieli się wykazać nie tylko znajomością podstawowych technik interwencyjnych, ale także wyobraźnią i umiejętnością przewidywania. Jedna grupa ćwiczących znalazła w pojeździe broń oraz sprzęt, jaki mógł służyć do podkładania improwizowanych ładunków wybuchowych. Następni z kolei, przy próbie wylegitymowania kierowcy i pasażerów, zostali od razu obrzuceni granatami. -Nie ułatwiamy im zadania, wręcz przeciwnie. Robimy wszystko by kolejne zajęcia były trudniejsze. Motywujemy instruktorów do kreatywnego podejścia do szkolenia.- przyznał st. chor. Maciej Cegielski, w Polsce służący w oddziale Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy.

Zajęciom bacznie przyglądali się polscy mentorzy, w większości żołnierze Żandarmerii Wojskowej (ŻW). Ale nie tylko, są wśród nich także mł. chor Juliusz Bogumił z 11. batalionu dowodzenia 11. Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania oraz sierz. sztab. Bogdan Ślęczka z 21. Brygada Strzelców Podchalańskich. Wszyscy oni pomagają afgańskim policjantom w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć. -Jesteśmy dla nich mentorami, wskazujemy im kierunki rozwoju. Niemniej jednak staramy się, by instruktorzy afgańscy samodzielnie prowadzili i planowali większość zajęć.- przyznał mjr Mateusz Dadał polski Komendant TSS.

Akademia policyjna w Ghazni prowadzi szkolenie na dwóch rodzajach kursów. Pierwszy podstawowy (BASIC 6) trwa 6 tygodni i obejmuje podstawy prawne, pisanie, czytanie, higienę, regulaminy, teorię i praktykę prowadzenia działań policyjnych oraz zajęcia praktyczne ze strzelaniem włącznie. Po jego zakończeniu świeżo upieczeni policjanci są przydzielani do jednostek terenowych i rozpoczynają swoją służbę.

Bardzo często wtedy wykonują zadania wspólnie ze specjalistami z operacyjnych zespołów doradczo-łącznikowych ds. szkolenia policji POMLT (z ang. Police Operational Mentoring and Liaison Team), które tworzą również polscy żandarmi z Oddziałów Specjalnych i terenowych ŻW. -Parole, podczas których żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych nadzorują ich działanie, są doskonałym okresem na zdobywanie niezbędnego doświadczenia oraz podnoszenie kwalifikacji i skuteczności.- podkreślił oficer szkoleniowy kpt. Tomasz Jakubczyk.

Część z nich powróci jeszcze do szkoły policyjnej w Ghazni. -Najlepsi, zostaną skierowani przez swoich komendantów na kurs podoficerski i spędzą w Centrum Szkolenia Policji Afgańskiej w Ghazni dodatkowych 16 tygodni. Jest to dla nich kolejny etap rozwoju zawodowego.- podsumował mjr Mateusz Dadał, który w Polsce służy w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej.

***

Tekst i foto: mjr Szczepan Głuszczak