Męska stylizacja – jakich zasad przestrzegać, by wyglądać elegancko?

Moda zmienia się co sezon, proponując nowe trendy, wzory i kolory, które podbijają największe wybiegi oraz garderoby kobiet i mężczyzn. Istnieją jednak podstawowe zasady, które pozostają niezmienne. Ich przestrzeganie sprawia, że bez względu na aktualną modę, każdy pan wygląda elegancko i stylowo. Jakie to zasady? Przedstawiamy je w poniższym artykule.

  1. Dobrze dopasowany garnitur
  2. Pasek do garnituru
  3. Odpowiednia długość spodni i krawata
  4. Męska biżuteria
  5. Właściwa długość skarpetek

 

Dobrze dopasowany garnitur

Najbardziej elegancka, męska stylizacja to ta, w której podstawą jest dobrze skrojony, starannie wykonany z wysokogatunkowego materiału garnitur. To najważniejszy element w garderobie każdego mężczyzny, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Lepiej jest zakupić jeden, ale świetnej jakości i idealnie skrojony garnitur, niż mieć kilka gorszych. Najlepiej jest zdecydować się na ręcznie szyty u krawca model, ale w tym przypadku trzeba się liczyć z wysokimi kosztami. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki zakup, nic straconego. Również w sklepach znaleźć można świetnej jakości garnitury. Warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć model najlepiej dopasowany do sylwetki i wzrostu. Ramiona garnituru powinny przylegać do ciała i obejmować ramiona człowieka, nie mogą natomiast wystawać poza nie. Poleca się również wybór wersji granatowych albo ciemnoszarych. Klasyczna czerń może być zbyt przytłaczająca na co dzień i sprawdzi się przede wszystkim na uroczyste okazje.

Pasek do garnituru

Kolejną zasadą, której powinien przestrzegać każdy elegancki mężczyzna, jest zakładanie paska do garnituru. Jest to szczególnie ważne w przypadku wkładania koszuli do spodni. Najlepiej jest zdecydować się na elegancki model ze skóry naturalnej, z niedużą klamrą. Pasek powinien pasować do butów, tzn. jeżeli zakładasz gładkie, klasyczne czarne buty, wybierz pasek o takim samym kolorze i fakturze.

Odpowiednia długość spodni i krawata

Ważne jest też przestrzeganie zaleceń co do długości spodni oraz krawata. Optymalnej długości spodnie powinny opierać się na podbiciu stopy, lekko załamując linie kantu. Zbyt długie (załamujące się więcej niż raz z przodu) albo zbyt krótkie spodnie są nieodpowiednie i w wielu przypadkach, zamiast efektu elegancji, przynoszą efekt śmieszności. Tył spodni powinien sięgać do obcasa. Jeśli chodzi natomiast o krawat, to również nie powinien on być ani za długi, ani zbyt krótki. Najlepiej, aby kończył się na linii paska od spodni.

Męska biżuteria

Mimo że już od dawna zanikło przekonanie, że biżuteria jest wyłącznie domeną kobiet, to należy uczciwie przyznać, że w przypadku eleganckich męskich stylizacji ten rodzaj ozdób jest niemal wykluczony. Przyjmuje się, że prawdziwy gentelman powinien nosić jedynie obrączkę ślubną, klasyczny zegarek (najlepiej na skórzanym pasku) oraz spinki do mankietów. Wybierając spinki, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepiej, aby były to modele srebrne albo złote, ewentualnie posrebrzane, pozłacane albo drewniane. Wersje ze srebra pasują do wszystkich stylizacji, z kolei modele w kolorze żółtego złota lepiej jest nosić tylko na wieczorne wydarzenia i przyjęcia.

Właściwa długość skarpetek

Kolejna ważna zasada dotyczy skarpet. Powinny być one na tyle długie, aby w czasie zakładania nogi na nogę oraz siadania, łydka była dokładnie nimi zakryta. Kolor powinien być zbliżony do barwy garnituru i o jeden ton ciemniejszy. Najlepiej zdecydować się na gładkie, cienkie, bawełniane modele, bez logo firmy lub z niewidocznym, bardzo dyskretnym logo.

 

 

(tekst i fot. mat. partnera)