Między malarstwem a literaturą. Wystawa akwarel Prof. Stanisława Leona Popka

Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie i Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie zapraszają na wystawę akwarel Prof. Stanisława Leona Popka, członka Związku Literatów Polskich, pedagoga i wykładowcy akademickiego z wieloletnim doświadczeniem, pracownika naukowego Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Reklamy

Prof. dr hab. Stanisław Leon Popek urodził się 20 lutego 1936 r. w miejscowości Korytyna (powiat hrubieszowski, gmina Trzeszczany). Studiował wychowanie plastyczne, historię sztuki, pedagogikę i psychologię. Jest profesorem zwyczajnym, którego zainteresowania naukowe skupiają się na psychologii różnic indywidualnych, psychologii zdolności, twórczości i sztuki. Od uzyskania stopnia doktora psychologii (1973) pracuje na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wypromował dotąd 800 magistrów i 26 doktorów.

Jest autorem wielu znaczących monografii z zakresu psychologii twórczości – za ostatnią z nich pt. „Psychologia twórczości plastycznej” (2010) został uhonorowany nagrodą główną Lubelskiego Towarzystwa Naukowego w Lublinie, tzw. „Noblem Lubelszczyzny”

Oprócz działalności naukowej poświęca się twórczości plastycznej i literackiej (poetyckiej i prozatorskiej) – wszystkimi tymi dziedzinami zajmuje się nie tylko z pasji, ale również zawodowo, we wszystkich zdobył szerokie uznanie w kraju i zagranicą.

Jego zbiory poezji ukazujące się od 1994 r. cieszą się dużym powodzeniem i uznaniem. Jest również autorem tomu opowiadań „Sny z wieży milczenia” (2008) oraz powieści „Dwunaste skrzypce” (2011) i „Oczy ikony” (2012). Jego utwory ukazywały się w kilkudziesięciu almanachach i czasopismach literackich w języku polskim, a także flamandzkim, rosyjskim i rumuńskim.

Od niemal 60 lat uprawia twórczość plastyczną. W tym czasie zorganizował blisko 50 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Laureat wielu prestiżowych i zaszczytnych nagród naukowych i artystycznych.

 

źródło: Muzeum im. ks. St. Staszica