Międzynarodowy sukces poetki Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej

Ewa Puszek-Nowak z Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej, działającym przy HDK zdobyła II nagrodę na XXVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „U progu Kresów”, organizowanym przez Stowarzyszenie Rodzin Kresowych.

Reklamy

Tematyka tegorocznej edycji Konkursu dotyczyła „Władysława Bełzy – poety zapomnianego patriotyzmu”. Każdy dorosły i dziecko z pewnością zna te słowa:

Kto ty jesteś? Polak mały.

Reklamy

To właśnie najbardziej znany tekst Bełzy, człowieka wielkiego czynu i patriotyzmu. Jego grób we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez Polaków.

Ewa Puszek – Nowak, która na co dzień pracuje z młodzieżą, szczególnie ceni sobie twórczość tego nieco zapomnianego poety. Nic dziwnego, że poświęciła mu zestaw wierszy, który wysoko oceniło profesjonalne jury.

Jury szczególnie wyróżniło wiersz „Elegia o dzieciach z Kisielina”. Chociaż wspomniany Konkurs nosi miano ogólnopolskiego, to tak naprawdę ma charakter międzynarodowy, gdyż wpływają prace m.in. z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Francji, Kanady, USA, Australii.

Tegoroczne rozdanie nagród, które odbyło się 31 maja w Urzędzie Miasta w Chełmie, połączono z obchodami Dnia Chełma i uroczystą Sesją Rady Miejskiej. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele konsulatów z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Niemiec.

Ewa Puszek- Nowak czytała swoje teksty publiczności, wśród których byli członkowie  rodzin kresowych. Utwory poetki z Hrubieszowa zostały uroczyście przekazane do jedynej w Polsce Szkoły im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach koło Wielunia oraz placówek związanych z kulturą kresową i Muzeum Literatury w Warszawie.

To nie pierwszy sukces na wspomnianym Konkursie poetów z Klubu Literackiego. W ubiegłych latach laureatami byli: Władysława Misiura, Wiera Kucharska i Małgorzata Skowron.

Opiekunem Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej jest Maria Marut.