Miesiąc Pamięci Narodowej w Gimnazjum nr 1

Hrubieszów

Reklamy

W piątek, 30 04 2010 r. od godz. 18.00 w Gimnazjum nr 1 w Hrubieszowie odbył się wieczór poetycko – muzyczny poświęcony obchodom kwietnia – Miesiąca Pamięci Narodowej, w którym uczestniczyli członkowie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie, młodzież i grono pedagogiczne.

Został również podsumowany konkurs dotyczący tragicznych wydarzeń podczas II Wojny Światowej.

Wieczór z przesłaniem ks. Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…” zaczął się tradycyjnie, czyli od przywitania przybyłych i zaproszonych gości w tym, członków Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie: p. Henryki Czerskiej, por. Tadeusza Bartnika, p. Zbigniewa Kasprowicza, p. Jana Gajewskiego, p. Marka Kitlińskiego – inicjatora tego spotkania, p. Edyty Biszczat – przedstawiciela Klubu Garnizonowego w Hrubieszowie, dyrektora Gimnazjum nr 1 w Hrubieszowie p. Andrzeja Pachli, Grona Pedagogicznego, młodzież.

Scenariusz uroczystego wieczoru ułożony przez p. Iwonę Kraczkowską i Małgorzatę Greszetę dotyczył pamięci ofiar II wojny światowej. Skonstruowano go tak, aby ilustrował najważniejsze wydarzenia wojenne, w których uczestniczyli i ginęli Polacy. Dodano również i ostatnią tragedię pod Smoleńskiem. Wykorzystane zostały znane wiersze i piosenki. Ważną rolę w przedstawieniu odegrała odpowiednio dobrana muzyka, prezentacje i nastrój.

W ramach dekoracji m.in. widzieliśmy duży symbol Polski Walczącej, wycięte z brystolu krzyże z nazwami miejsc bitew i kaźni Polaków. Z głośników słychać było wybuchy nalotu bombowego, komunikaty radiowe o rozpoczęciu się wojny, na ekranie widać było film z atakiem na Westerplatte, film o Katyniu, film o powstańcach warszawskich, fragment filmu „Zakazane piosenki”, życie w Gettcie, ostatnia tragedia pod Smoleńskiem. Szkolni artyści czytali lub recytowali np. jak fajno było podczas wakacji a tu 1 września 1939 r. …, fragmenty pamiętnika o zsyłce w głąb Związku Radzieckiego, listy z Katynia.

Wykonano utwory muzyczne: „Deszcz jesienny deszcz”, „Biały krzyż”, „Warszawskie dzieci”, „Warszawo ma”, wiersze: „Póki my żyjemy” (J. Przyboś), „List do Matki” (T. Bartnik), „Do młodych” (A. Asnyk). Przez ten okrutny czas wojenny prowadzili nas narratorzy nawiązujący do zaistniałych faktów.

Ogromnie wzruszający był moment, kiedy podczas przedstawiania wydarzeń w Katyniu trzej chłopcy odwrócili się tyłem do widowni i pochylili głowy, padł strzał i wszyscy zrozumieli o co chodzi i co się stało, wiele osób miało łzy w oczach, szczególnie ci, którzy oglądnęli film Katyń.

Jednym słowem była to wielka lekcja patriotyczno – wychowawcza, członkowie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie byli ogromnie wzruszeni i usatysfakcjonowani ich życzliwym przyjęciem (były nawet kwiaty), i że tak wspaniale został zorganizowany ten spektakl oraz przedstawione przez młodzież szkolną te tak ważne tematy dla nas – Polaków. Po obejrzeniu mówili… jesteśmy spokojni, Polska zawsze będzie wolna, mając taką młodzież !!! Myślę, że warto taki wieczorek powtórzyć dla jeszcze szerszej widowni, a może w HDK dla szkół?

Do wieczorku dołączył por. Tadeusz Bartnik, emerytowany nauczyciel, dyrektor i jak jeszcze nielicznym wiadomo poeta. Oto jego wiersz, jak widział będąc dzieckiem początek wojny.

Po wojnie 71 lata temu…

1 września 1939 – to smutna data
To czarny dzień dla Polski i całego świata
Niebo w tym dniu było piękne, lazurowe
A na ziemie polskie weszły hordy bojowe.
Pierwsze samoloty, zakłóciły ciszę
Do dziś po tylu latach, ja ten warkot słyszę.

Przyszedłem do szkoły, tak jak inne dzieci
Spojrzeliśmy w górę, coś nad nami leci.
Jakiś srebrny krzyżyk, co mieni się w słońcu
Potem drugi, trzeci i eskadra w końcu.

Pan kierownik szkoły – choć postać spokojna
Drży mówi nerwowo „Zaczęła się wojna”
Niemcy zdradliwie do Polski wtargnęli
Już wiele ziemi naszej w niewolę zajęli.

Dziś nie będzie lekcji, szkoła będzie pusta
Chciał coś jeszcze mówić, lecz zacisnął usta.
Ręką wytarł sobie pot rzęsisty z czoła
I z rozpaczą w sercu do dzieci zawołał.

„Idźcie już do domu przekażcie rodzinie
Że nasz naród wolny pod przemocą ginie !
Ja muszę do wojska, bo mi Polska droga
Będę walczył dzielnie pokonamy wroga”

I szliśmy do domów ze spuszczoną głową
Nieśliśmy smutną tę wiadomość nową
Co nas na długie lata w biedzie pokrążyła
Bodaj taka data, już nigdy się nie powtórzyła.

Wieczór przygotowali: Iwona Kraczkowska, Jolanta Marel, dyr. Andrzej Pachla, Anna Suwała, Ewa Watras, Małgorzata Greszeta, Elżbieta Pochylczuk, Wiesław Pępko.

Narratorzy, artyści: Jagoda Mołodkiewicz, Michał Łopocki, Piotr Klain, Patrycja Skrzyńska, Łukasz Lewandowski, Ewelina Wrona, Arek Czajka, Adam Kędziera, Magdalena Pukaluk, Mateusz Pędzik, Natalia Wielosz.

Zespół wokalny: Anna Grabowska, Paulina Najczuk, Klaudia Koniec, Angelika Pysiewicz, Katarzyna Sołoducha, Anna Bielecka. Operatorzy dźwięku i filmu – Maciej Puzio oraz dyr. Andrzej Pachla.

Pod koniec spotkania odbyło się podsumowanie konkursu o wydarzeniach wojennych, ale o tym w kolejnym newsie.

Członkowie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie jeszcze raz dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia wieczorku oraz szkolnym artystom za wspaniałe wykonanie przedstawienia.

***

Opracował – mak
Na zdjęcia – por. Tadeusz Bartnik z młodzieżą Gimn. nr 1 w Hrubieszowie im. Władysława Jagiełły (zdjęcia wykonał – mak).

zobacz zdjęcia »