Mieszkanie dla młodych – dlaczego pula się wyczerpuje?

Kupno mieszkania na własność to przedsięwzięcie wiążące się z dużymi kosztami. Nic więc dziwnego, że większość osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i regularne spłacanie tego zobowiązania po to, by móc cieszyć się własnymi czterema kątami. W naszym kraju rodziny mogą dodatkowo skorzystać z możliwości, jaką daje program MDM.

Reklamy

Materiał reklamowy

 

Jest to dofinansowanie dla małżeństw z których przynajmniej jedna strona nie skończyła jeszcze 35 roku życia oraz, które spełniają warunek nie posiadania innego własnego mieszkania obecnie, ani w przeszłości.

Dodatkowo rodziny, w których pojawia się trzecie dziecko mogą w ramach programu MDM liczyć na pomoc we wcześniejszej spłacie części kredytu. Osoby, które chcą skorzystać z programu MDM muszą także zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości przynajmniej 50% wartości mieszkania na co najmniej 15 lat.


Skąd takie zainteresowanie?

Mimo sporej ilości warunków, możliwość skorzystania z pomocy przy zakupie własnego mieszkania jest niezwykle kusząca i dlatego już w tej chwili, czyli na początku roku 2016 kończą się środki, które budżet państwa przeznaczył na tenże cel. Rekordowe zainteresowanie programem sprawiło, że budżet, który pozostał na ten rok wynosi mniej niż 369 mln zł. To praktycznie połowa z dostępnej puli, wynoszącej 730 mln zł, która została przeznaczona do wykorzystania w roku 2016. Wynika to miedzy innymi z faktu, że osoby chcące wziąć udział w programie rejestrowały swoje wnioski w ostatnich miesiącach roku 2015, czyli w momencie, kiedy obowiązywały stare zasady dotyczące wysokości wkładu własnego, który na tamtą chwilę wynosił 10%, w tym roku zwiększył się do 15 %. Nic wiec dziwnego, że kredytobiorcy chcieli wykorzystać ostatnią szansę na to, by skorzystać z łatwiejszych do spełnienia warunków.

Szacuje się, że jeżeli zainteresowanie programem utrzyma się na tak wysokim poziomie, to środki na niego przeznaczone wyczerpią się w II kwartale 2016 roku. Duża popularność programu wynika również z tego, że nowelizacja ustawy dotyczącej środków przeznaczonych na pomoc rodzinom w kwestii zakupu mieszkań pozwala skorzystać z programu MDM także osobom, które chcą nabyć mieszkanie na rynku wtórnym. Dodatkowo szybko wyczerpująca się pula środków na rok 2015 skłoniła do rejestrowania wniosków z myślą o skorzystaniu z pieniędzy przyznanych na rok 2016.


Szybka decyzja

Osoby, które planują w najbliższym czasie zakup mieszkania powinny więc dość szybko decydować się na składanie wniosku o skorzystanie z programu, aby móc zdążyć skorzystać z puli na rok 2016, która się szybko wyczerpuje. Zanim to nastąpi należy oczywiście znaleźć lokal, który odpowiada osobistym potrzebom oraz zdecydować się na określoną ofertę kredytową. Jeżeli w tym roku środki się skończą, nie ma powodów do niepokoju, ponieważ plany na rok 2017 i 2018 w związku z programem MDM przewidują, że w przyszłych latach pula dofinansowania na zakup mieszkań dla młodych będzie porównywalna.


Korzyści dla branży budowlanej

Z popularności programu oraz ogromnej ilości powstających mieszkań, które są na bieżąco kupowane, skorzystają z pewnością dobre, renomowane firmy budowlane, remontowe oraz produkujące materiały i akcesoria niezbędne do wykończenia wnętrz, takie jak nadproża, drzwi, parkiety, farby, tynki, czy armaturę . Każdy producent materiałów budowlanych, który chce optymalnie wykorzystać z tej dobrej passy, powinien więc wzmóc wysiłki promocyjne i sprzedażowe, by wykorzystać ten dobry okres wysokich możliwości zarobkowych.

Kupno mieszkania to przecież dla rodziny dopiero początek. Od momentu otrzymania kluczy, zaczyna się cały proces aranżacji, wybierania materiałów, mebli, czy urządzeń. Konkurencja na rynku firm produkujących czy dystrybuujących materiały budowlane jest duża, jednakże dzięki temu, że w szykuje się wiele pracy, każda z nich może liczyć na zwiększenie sprzedaży, jeżeli oferuje wysokiej jakości, markowe i trwałe produkty, ponieważ tylko takie cieszą się zainteresowaniem. Klienci obecnie maja coraz większą świadomość tego, jak ważna jest dobra jakość, atesty, certyfikaty i bezpieczeństwo proponowanych towarów i dlatego spośród wielu propozycji wybierają te najkorzystniejsze pod każdym względem.


Artykuł poleca producent materiałów budowlanych, firma Uciechowski


fot. mat. sponsora