Mikołaj przyjdzie do miłośników historii Hrubieszowa

Nie masz pomysłu na prezent? Chcesz być obdarowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hrubieszowie ciekawym audiobookiem zawierającym pięknie opisany Hrubieszów i realia życia w nim w XIX wieku? Mieszkasz daleko od grodu nad Huczwą, a nostalgia i ciekawość ciągną Cię w meandry historii miasta? Doczytaj informacje do końca, na pewno znajdziesz dogodną dla siebie opcję pozyskania niezwykłej publikacji.

Reklamy

Biblioteka pragnie obdarować wspomnieniami o Hrubieszowie wszystkich jej mieszkańców i miłośników historii. Konstanty Marian Mścisław Stecki i jego Pamiętniki pt. „Hrubieszów. Ileż wspomnień nazwa ta wywołuje!”  w wersji audio czekają na wysłuchanie.

Jak można dotrzeć do Pamiętników? 

Mieszkańcy Hrubieszowa i okolic, którzy chcą mieć materialną wersję do domowej kolekcji muszą odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną lub jej Filie – darmowy egzemplarz audiobooka do odebrania dla każdej zainteresowanej osoby.

Reklamy

­

Wersję cyfrową można poprać w formie e-booka lub audiobooka:

E-book pięknego wydania książki dostępny jest pod linkiem: 

mbphrubieszow.pl/stecki_pamietniki.pdf

Audiobook przygotowany przez MBP do wysłuchania pod linkiem:

http://stecki-pamietniki.mbphrubieszow.pl

Lektorka – Beata Panasiewicz, realizacja, montaż i oprawa muzyczna – Krzysztof Słupski

Format: mp3, czas: 5  godzin i  23 minuty.

­

Czego możesz się spodziewać po wydawnictwie?

Wyjaśnia słowo wstępne towarzyszące książce i nagraniu:

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie przez kilka lat czyniła starania o wydanie wspomnień Konstantego M. M. Steckiego, które dotychczas były znane w okrojonej wersji dość wąskiemu gronu odbiorców. Uznaliśmy, że warto przedstawić Hrubieszów oczami tego autora. Urzekł nas język, atmosfera wspomnień, szczegóły, które jak migawki kliszy przenoszą czytających do realiów życia mieszkańców miasta w XIX wieku. 

Oddając książkę w ręce czytelnika, wypełniamy też wolę autora, który w ostatnich latach swojego życia czynił starania, by wydać swój pamiętnik. Udało się te plany zrealizować w 2022 roku i mamy nadzieję, że lektura zapewni wszystkim czytającym same dobre wrażenia.

Konstanty M. M. Stecki spisał swoje wspomnienia na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, z niezwykłą starannością nakreślił obraz czasów od najwcześniejszych zapisów swojej pamięci aż po kres życia. Publikacja, którą prezentujemy, stanowi fragment całości, który dotyczy lat 1885–1900, czyli okresu pobytu autora w Hrubieszowie (od urodzenia do wyjazdu do Siedlec w celu kontynuowania nauki). Wydając wspomnienia, staraliśmy się nie ingerować w treść maszynopisu i tym samym wiernie oddać jego pierwotną formę, tak jak został on przygotowany do druku przez autora. Jednocześnie podjęliśmy starania, by do czytelnika trafiła lektura zrozumiała i przystępna w trzeciej dekadzie XXI wieku (…). Nie ingerowaliśmy w styl, dobór słów czy sposób zapisu zgodny z normami czasów, w jakich żył autor. 

Pamiętnik pozwala poznać Hrubieszów z końca XIX wieku, opisany z niebywałym pietyzmem i uczuciem. Można odnaleźć w nim to, co ukształtowało autora jako człowieka: pierwsze sygnały rodzącej się miłości do przyrody, obowiązkowość wyniesioną z domu rodzinnego, w którym priorytetem w wychowaniu była postawa uczciwości i poczucia obowiązku wobec innych, ale też umiłowanie literatury i historii. Konstanty M. M. Stecki wiele miejsca poświęca atmosferze i realiom życia w wielokulturowym Hrubieszowie. Opowiada o życiu codziennym mieszkańców, układach społecznych, zwyczajach, przeplataniu się obyczajowości osób prawosławnych, wyznania mojżeszowego i wiernych Kościoła katolickiego.

Opis pracy ojca autora w szpitalu, jego prywatnej praktyki oraz działań na rzecz lokalnej społeczności kształtuje obraz warunków życia i problemów, z jakimi borykali się wówczas mieszkańcy Hrubieszowa i okolic. Niezwykłe są opisy zarówno realiów szkolnych z okresu panowania caratu, jak i prowadzenia domu zgodnie z zasadami gospodarności czy też nierówności społecznych widzianych oczyma młodego człowieka. Pamiętnik Konstantego Steckiego jest nieocenionym źródłem do dziejów Hrubieszowa. Zawiera wiele istotnych wątków dotyczących wielokulturowości. Cenne są uwagi o hrubieszowskich podziemiach, obiektach rozpoznawalnych na mapie miasta czy o zasłużonych hrubieszowianach. W pamiętniku pojawia się również temat przyjaźni ojca autora, lekarza Konstantego Steckiego, z urodzonym właśnie w Hrubieszowie – Bolesławem Prusem. Przy tej okazji możemy zapoznać się z nieznanymi wątkami z życia pisarza.

Warto zwrócić uwagę na język, którym autor opisuje dawny Hrubieszów. Staranny, klarowny, obfitujący w osobiste wzruszenia. Ta pamiętnikarska retrospekcja pełna szczegółowych, szczerze kreślonych opisów ludzi i sytuacji, poddawana subiektywnej ocenie, tworzy oryginalne świadectwo minionych czasów w kresowym miasteczku. 

***

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie serdecznie dziękuje rodzinie Autora za pomoc w realizacji zadania. Szczególne podziękowanie pragniemy złożyć Pani Annie Arczyńskiej za udostępnienie maszynopisu i rodzinnych fotografii oraz za podzielenie się osobistymi wspomnieniami o Dziadku.

Publikacja towarzyszy obchodom stulecia istnienia bibliotek publicznych w Hrubieszowie i powstała dzięki dotacji.

­

info i fot. MBP Hrubieszów


Zobacz też:

Koncert charytatywny dla szkoły Gozdowie. Podziękowania [ZDJĘCIA]

Koncert charytatywny dla szkoły Gozdowie. Podziękowania [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →