5 maja 2024

Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkiej atletyce. Karolina Gajewska szósta w Polsce. Pech Michała Kitlińskiego

W dniach 27 – 29 lipca 2023 r. w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkiej atletyce, w których była zawodniczka Unii Hrubieszów Karolina Gajewska, a podczas studiów na AGH w Krakowie reprezentująca miejscowy klub AZS AWF, w finale biegu przez płotki zajęła 6 miejsce w kraju. Świetnie w eliminacjach na 800 m spisał się Michał Kitliński spokojnie awansując do finału, w którym… po kilku krokach wycofał się. Czemu? – to w jego wypowiedzi poniżej.

W swoim biegu na dystansie 100 m przez płotki Karolina zajęła 2 miejsce w czasie 13,38 – rek. życiowy 13,35 – 1. Marika Majewska (też 13,38) a pokonana została Klaudia Wojtunik (13,44).

Karolina Gajewska:

– Cieszę się, że potwierdziłam swoją formę. Sezon był bardzo ciężki i obfity w kontuzje, przez co nie zdążyłam się finalnie przygotować pod 400m ppł i zaryzykowałam na krótszym dystansie, co przyniosło mi 6 miejsce w finale ze znakomitym rezultatem. W przyszłym roku planuję skupić się tylko na krótkich plotkach.

Niestety, po bardzo dobrym biegu eliminacyjnym, finałowego biegu na skutek naciągnięcia mięśnia Achillesa nie ukończył starszy wnuk niżej podpisanego Michał.

Michał Kitliński:

– Achilles nie pozwolił mi rywalizować w finale. Nie byłem w stanie stanąć na palcach, a grzebnięcie stopą było masakryczne. Uważam, że ryzyko naderwania Achillesa nie byłoby najlepszą opcją, jaką mogłem wybrać, dlatego po starcie wycofałem się.

Z Zamojszczyzny…

Mistrzostwa Polski Seniorów – Dominik Kopeć pokazał moc!

Plany na uzyskanie dobrych wyników sprinterom pokrzyżowała pogoda. Deszcz, mokra bieżnia i przeciwny wiatr (-0,9 m/s) utrudniły rywalizację w finale. Zgodnie z oczekiwaniami na ostatnich metrach po raz piąty pewne zwycięstwo zapewnił sobie lider krajowych tabel Dominik Kopeć z Agrosu Zamość z czasem 10.37 sek. wyprzedzając Mateusza Siudę (10.42).

Swoją dominację w krajowym sprincie kobiet potwierdziła Ewa Swoboda z AZS AWF Katowice. Wygrała po raz siódmy z czasem 11.08 (wiatr –1,2). Jako szósta finałową metę przekroczyła Monika Romaszko z Agrosu z czasem 11,76.

Mistrzem Polski w rzucie dyskiem został Oskar Stachnik. Zawodnik UMCS-u Lublin w najdalszej próbie uzyskał 60.09 m. Brązowy medal, podobnie jak przed rokiem, wywalczył Jakub Lewoszewski z Agrosu (53.69).

W rzucie młotem trzykrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk uzyskała 70.91 m i po pięciu latach przerwy została 10 raz mistrzynią Polski. Drugie miejsce zajęła Malwina Kopron z Wisły Puławy (70.54). Zaciętą walkę o brąz wygrała Aleksandra Śmiech z Agrosu (69.26). Jej koledzy klubowi w rywalizacji mężczyzn zajęli miejsca: 8. Michał Mazur – 66.53, 11. Arkadiusz Rogowski (59.85).

Biegi na dystansach 400 i 200 m (22,86) wygrała Natalia Kaczmarek z Podlasia Białystok. Na tym drugim dystansie Izabela Jastrząb z Agrosu była siódma (23,86) a 10 lokatę zajęła na 100 m.

Dystans 800 m wśród mężczyzn wygrał Michał Rozmys z AZS UMCS Lublin (1:46,95). W biegu eliminacyjnym na 800 m bardzo dobrze spisał się Robert Wiatrzyk z Tomasovii, który poprawił swój rekord życiowy (1:51,08),i  który dał mu 10 pozycję w kraju.

Bardzo dobrze w zawodach zaprezentował się klub AZS UMCS Lublin, który w klasyfikacji medalowej zajął 1 miejsce zdobywając aż 12 medali, w tym 5 złotych. W punktacji w klasyfikacji punktowej zdobył z kolei 2 miejsce gromadząc 665 punktów.